Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Републиканци и демократи заплашват Турция с нови санкции

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съветът за сигурност на ООН ще проведе днес закрито заседание по повод военните действия на Турция срещу кюрдски позиции в североизточна Сирия. Според АП заседанието ще се състои по молба на петте европейски държави в съвета - Белгия, Великобритания, Германия, Полша и Франция.

Офанзивата на Турция „Извор на мира“ започна след като американският президент Доналд Тръмп се съгласи да изтегли американски войски от региона.

Късно снощи Турция започна и сухопътна операция в Сирия, а министерството на отбраната в Анкара обяви, че армията е нанесла удари по 181 военни цели в североизточната част на страната.

В сряда Тръмп отново защити решението си и в същото време подкрепи санкции срещу Турция. Пред журналисти той заяви, че се говори „с двете страни“ и допълни, че според него изтеглянето на американски военни е „правилната стъпка“.

По-рано Тръмп определи операцията на Турция като „лоша идея“. Президентът каза още, че ще следи за изпълнение на поетия от Турция ангажимент за защита на религиозните малцинства и гарантиране, че няма да се стигне до хуманитарна криза. 

Законодатели, които остро разкритикува решението на Тръмп за изтеглянето, обявиха, че са постигнали двупартиен консенсус за „сурови санкции“ срещу Турция заради „инвазията в Сирия“.

В Туитър един от най-ревностните защитници на Тръмп, превърнал се по темата в един от най-ревностните му критици - сенатор Линдзи Греъм, посочи, че „докато администрацията отказва да действа срещу Турция, аз очаквам силна двупартийна подкрепа“ за санкциите. 

Президентът заяви, че не е против подобни мерки, които предвиждат замразяване на американски активи, притежавани от политическото ръководство на Анкара и налагането на санкции срещу юридически лица, търгуващи с турската армия, и срещу енергийни компании, продаващи гориво на въоръжените ѝ сили.   

Тръмп също коментира, че най-голямата грешка, направена от САЩ според него, е фокусирането върху Близкия Изток. За него Америка е действала като полицай на места, на които тази роля трябва да се изпълнява от Европа, Иран, Ирак, Сирия и Ирак.

Идеята за изтегляне на войски се приема по принцип позитивно от избирателите, но  в случая за законодатели и от ляво, и от дясно, стъпката е взета прибързано и е изоставяне на кюрдските съюзници в борбата срещу групировката „Ислямска държава“. Според критиците на Тръмп случилото се поставя под въпрос създаването на бъдещи коалиции.

Тръмп обяви пред репортери, че харесва кюрдите, но че те се борят за земята си. Той отбеляза, че по време на Втората световна война те не са помогнали на Съединените щати. Тръмп повтори заплахата си да унищожи турската икономика, ако Ердоган прекали с действията си.

Американският държавен секретар Майк Помпейо коментира, че Вашингтон не е давал зелена светлина за турски действия в Сирия.

Изтеглянето на американски части от Североизточна Сирия позволи на Турция да започне дълго анонсираната си военна операция и да атакува кюрдските части. Кюрдите, които Турция смята за терористи, бяха ключов съюзник на Вашингтон в борбата с групировката „Ислямска държава“.

Малко по-рано кюрдско-арабския алианс Сирийски демократични сили съобщиха, че турска въздушна атака е нанесла удар по затвор, в който са били държани бойци на ИДИЛ.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна