Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Гълъбов: ЕС е на път да повтори грешка на НАТО, забавяйки Северна Македония

Доц. Антоний Гълъбов
Снимка: БГНЕС

„Европейският съюз е на път да повтори грешка, която направи НАТО, забавяйки присъединяването на Северна Македония, което на свой ред доведе до промени във вътрешнополитически план в югозападната ни съседка и в геополитически“, заяви пред БНР доц. Антоний Гълъбов.

В предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“ той коментира решението от миналата седмица на лидерите на ЕС да отложат започването на преговори за еврочленство с Република Северна Македония и Албания. Основно Франция бе критикувана за блокиране на Скопие и Тирана, а правителството в Северна Македония изпадна в криза.

Промяна в Европа

„Европа като цяло се промени и се променя. Нека само погледнем процеса за изслушване на кандидатите за еврокомисари. Досега не сме имали случай, в който трима кандидати на три страни по същество да са отхвърлени още в предварителната фаза на обсъждане. Така че политическият климат в ЕС се промени, за съжаление не в полза на политиката за разширяване“, каза доц. Гълъбов.

„Вярно е, че Франция беше страната, която имаше резерви за започване на преговори и с двете страни. Но това не е единствената страна, която изрази резерви. Имаше подобни мнения и от страна на Нидерландия, но и от страна на други страни. Имаше желание и от страна на Финландия да бъде разделен процесът по отношение на Северна Македония и на Албания. Така че всъщност картината е малко по-сложна, но резултатът е същият“, обясни той.

За ситуацията в Северна Македония

„Очаквах министър-председателят (Зоран Заев) да потърси по-бързи предсрочни избори, още до края на годината. До април месец има доста време, в което, за съжаление, има възможност да се развият и пропагандни, и всякакви други въздействия в обществото в Северна Македония, които да се реализират във вид на изборни резултати“, посочи Гълъбов.

„Аз бих търсил много по-бързи предсрочни избори, за да не бъде загубена тази инерция. Но това на свой ред отваря един дипломатически прозорец за България, който много се надявам България да успее да използва. Не само България, а и всички страни, които имат позитивно отношение към страните от Западните Балкани. Ние всъщност сме седем-осем страни, които имаме общи граници с тях“.

Още от коментара на доц. Гълъбов можете да чуете от интервюто в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна