Специализираната прокуратурата работи по сигнал, че на територията на страната чужд гражданин е събирал информация, която представлява държавна тайна. Тя е била предоставяна на друга държава.
Сигналът е подаден от ДАНС, а за чуждия гражданин е установено, че е служител в посолството на Руската федерация у нас.
С получаване на сигнала е образувано досъдебно производство за престъпление срещу републиката. От съобщението на спецпрокуратурата става ясно, че чувствителната информация е събирана в продължение на година - от септември 2018 г.
Гражданин на Руската федерация осъществявал разузнавателна дейност, като провеждал регулярни конспиративни срещи с български граждани, включително и с ръководен служител с достъп до класифицирана информация на България, ЕС и НАТО.
Целта на срещите е била придобиване с разузнавателна цел на такава информация, представляваща държавна тайна, включително и чрез предложения за материални облаги.
Установено е, че руският гражданин има статут на дипломат, акредитиран у нас – първи секретар в Посолството на Руската федерация в София.
Тъй като по силата на Виенската конвенция се ползва с имунитет, наказателното производство е спряно и до повдигане на обвинение не се е стигнало, а на 25 октомври т.г. главният прокурор Сотир Цацаров е уведомил официално министъра на външните работи за установеното в хода на разследването и за действията на прокуратурата.
От министерството на външните работи заявиха за „Хоризонт“, че министър Екатерина Захариева е разговаряла с руския посланик. По информация на МВнР въпросният служител вече е напуснал страната.
На запитване на „Хоризонт“ относно действията на руския дипломат и дали въпросното лице вече е напуснало територията на България, от посолството на Русия в София заявиха, че се въздържат от коментар.
Реакцията в Русия
Като цяло руските медии се ограничават с официалното съобщение на прокуратурата и с информацията от българското МВнР, че заподозреният в шпионаж дипломат вече е напуснал територията на България.
Радио „Спутник“ цитира мнението на първия заместник на комисията по международни въпроси в Държавната дума Дмитрий Новиков. Според него България е подвластна на тенденциите, догмацията и митологиите, които се формират в момента в Европа. Затова според него българските власти се склонни да проявяват в това отношение някаква общоевропейска солидарност. Тази солидарност се изразява в подкрепата на икономическите санкции и с политико-дипломатически мерки.