Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Идеята за болничните не е реформа

Аркади Шарков
Снимка: БНР

„Всеки ще намери начин да излъже системата, ако иска това. Докато няма електронна система за проследяване на подобен тип дейности, така ще стоим – в каменната ера“. Това коментира пред БНР по темата за болничните Аркади Шарков, здравен икономист в Експертен клуб за икономика и политика.

Според него идеята първият ден от болничния да не се плаща не е реформа, а опит за недаване на едни пари. 

„Това не е реформа, а опит за изземане на един ден болничен. Ефектите от това могат да достигнат много по-сериозни нива на негативност по отношение на плащането на болнични“, каза той в предаването „Преди всички“.

По повод оттеглянето на идеята от страна на премиера Шарков коментира: „Това е обичаен маниер на премиера. Издига се някаква тема в обществото, следи се 2-3 дни как върви процесът „за“ и „против“ и казва, че няма да я бъде тази работа. Това са вече дадени права. В момента, в който по рязък начин, както в случая, поискаш да ги отнемеш, то тогава естествено ще се надигне народът срещу това. На всички нас се взема процент от осигуровката и отива за осигуряване за общо заболяване. Можеха да кажат - този процент няма да ви го вземем, съответно махаме първия, втория или третия ден болничен. Тогава ние нямаше да се чувстваме ощетени“.

Той бе категоричен, че когато се прави такава промяна в закона, оценката на въздействието трябва да бъде съпроводена с икономически и социален анализ.

Днес от Експертния клуб за икономика и политика ще представят доклад-анализ „Достъп до здраве“, посветен на достъпа до лекарства в България. Докладът е с предложения как да се увеличи достъпът до лекарства и терапии за български пациенти, редом с оптимизация на публичния ресурс.

„Това, което предлагаме, не е да откриваме топлата вода. Подобен тип дейности се извършват в държавите от ЕС. Рядко обаче те достигат до България под формата на информация. Нашата работа е да преведем тази практика в България и да направим анализ на ситуацията у нас“, обясни Шарков и продължи:

„Провели сме анализ от 2015 до 2018 г., в който показваме, че при замяна на един вид терапия с нейна аналогична пари могат да бъдат спестени, за да се увеличи достъпът на българските пациенти до повече терапии от същия вид. … Тук говорим за вече доказани продукти, които са на пазара и които се използват в другите европейски държави. Те (бел.ред. биологичните заместители) са доказали своето качество пред Европейската агенция по лекарствата и Агенцията по лекарствата и храните в САЩ“.

Другата част от анализа е свързана с регулациите, каза Аркади Шарков и уточни: „В Европа са създадени благоприятни регулации за задържане на медикамента на пазара. В България единствената регулация, която е създадена, е, че трябва да е с по-ниска цена от неговия референт.  Няма стимули за лекарите да ги предписват. Няма и информация от ведомствата по отношение на това какво представляват биологичните и биоподобните медикаменти“.

Експертът подчерта, че на първо място е необходима информационна кампания и второ - регулаторни изменения. Повишаването на конкуренцията, създава и предпоставки за намаляване на цената, които могат да се използват за по-широк достъп до лечение, категоричен бе той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна