Между 302 и 420 са жените, които са били убити от началото на годината до днес в Турция, според различни данни на правозащитни организации и медии. В над 20 града в цялата страна са планирани публични прояви във връзка с Международния ден за премахване на насилието над жени.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган публикува в „Туитър“ послание, в което призовава със съвместни усилия физическото и сексуално насилие над жените и дискриминацията да бъдат напълно изличени в страната.
В редица градове, сред които столицата Анкара, Измир, Анталия, се провеждат различни шествия, протестни прояви или публични събирания. Участничките призоваха за прилагане на Истанбулска конвенция и турското законодателство по въпроса и издигнаха плакати с лозунги „Да спрем насилието над жените!“ и „Не искаме да умираме!“.В Истанбул областната управа забрани провеждането на митинг на главния пешеходен булевард „Истиклял“. Миналата година в града също беше наложена забрана на публичните прояви на тази дата.
Поне 302 жени са били убити от мъже в страната от 1 януари тази година до днес, сочат данните на доклад, публикуван от правозащитния сайт „Бианет“. Според Платформата за спиране на насилието над жени броят е 390, а частният телевизионен канал НТВ съобщи, че 420 жени са били убити през 2019 г. Най-често извършителите са бивши приятели или съпрузи или роднини на жертвите. Много често искане за развод е причина за физически посегателства с фатален изход. Според някои анализи няма ръст на насилието над жени, а е нараснала видимостта на проблема, тъй като по-голям брой жертви на насилие знаят правата си и подават оплаквания.
Дружеството за правата на човека заяви, че разпоредбите на Истанбулската конвенция, която е подписана и ратифицирана от Турция, не се прилагат.
Конвенцията за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, както е официалното ѝ название, е документ на Съвета на Европа. Конвенцията беше открита за подписване от страни-членки на организацията на 11 май 2011 г. в Истанбул и заради това получи това название. Тя влезе в сила на 1 август 2014 г. До момента Конвенцията е подписана от 46 страни и ратифицирана от 34 от тях.