Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камен Чанев: Има много по-големи неща от парите и проблемите и артистите трябва да ги показват

Да пазим свободния дух и да ценим красотата, призовава известният ни тенор

В „Кой кой е…“ ви представяме Камен Чанев - най-известния български тенор зад граница.

Пял е на най-престижните сцени в света, сред които „Арена ди Верона”, виенската „Щатс опера”, „Театро Ла Фениче”, „Дойче опер” - Берлин, „Театро Лицео” - Барселона, оперния театър в Оман - Royal Opera House Muscat.

Роден в Сливен, той завършва Музикалната академия в София, а след това специализира в Рим, в Академията на Борис Христов, при Александрина Милчева. През 1992 г. започва работа в Софийската опера. След няколко сезона се мести в Прага, където пее две години, преди да премине на свободна практика, защото по думите му "един голям певец не трябва да е на щат. Трябва да бъде свободен. Постоянната смяна на театрите дава чувството на състезателност и умението да си в кондиция ".

В края на януари и началото на февруари Камен Чанев зарадва многобройните си почитатели с гостуването си в Националната опера в четири класически заглавия "Риголето", "Дон Карлос", "Бал с маски" и "Тоска". 

Сценичният му календар е запълнен до 2018 година.

Чуйте радио срещата с Камен Чанев.


- От Борис Христов научих, че най-важното на сцената е интерпретацията. След това е гласът.
На сцената не си само певец, но и разказвач.

- Да си оперен артист е страшно тежко и трудно. Просто нямаш личен живот.

- Един голям певец не трябва да е на щат. Трябва да е свободен. Постоянната смяна на театрите дава чувството на състезателност и умението да си в кондиция. Постоянно да надскачаш себе си и да се доказваш пред всяка публика.

- Ако не пея три дни - започвам от нулата.

- Има много по-големи неща от проблемите и парите и артистите трябва да ги показват.

- Подкрепата на диригента си личи и по погледа, с една усмивка...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00