Създаването на нов парк в София е част от инициативата „София - зелена столица“. Тя стартира през есента на 2015 година като коалиция на 23 организации - неправителствени структури, граждански сдружения и инициативи, нестопански браншови сдружения. Всички те са обединени от общата кауза - преодоляване на тежките екологични проблеми на София и оползотворяване на нейния огромен природен ресурс.
Засаждането на нови дървета в и около София е от критично значение за справяне с тежкото замърсяване на въздуха в града. Едно широколистно дърво абсорбира от своя район около 1 тон въглероден диоксид през своя живот (средно, с известни различия според вида). Наред с това дървесната растителност спомага за поглъщането на шумовото замърсяване в градската среда, укрепва почвите, допринася за развитието на биоразнообразието. Наличието на дървета в града намалява така наречения ефект на топлинния остров (по-високи температури в централната част на града в сравнение с околностите), което особено през летните месеци означава намаляване на потреблението на енергия и по-комфортна градска среда.
Залесяването на нов парк в София може да насърчи преобразяването на всички изоставени и пустеещи зелени площи на територията на София. То би могло да прерасне в амбициозна няколкогодишна програма на столицата за засаждането на 1 милион дръвчета, обединявайки усилията на Столична община и жителите на града. Подобни инициативи („1 million trees”) вече действат в Ню Йорк, Шанхай, Денвър, Солт Лейк сити, Лондон (Канада).
Чуйте повече за идеята от арх. Димитър Паскалев и неговия разговор с Лили Големинова и Лъчезар Христов в Радиокафе.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..