Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световният шампион по унисайкъл

Галина Риом-Ройбек: Във вените ми тече българска кръв

2
Галина Риом - Ройбек
Снимка: личен архив
Замисляли ли сте се някога какво е съвременен цирк? Това е вид изкуство, което се заражда през 70-те години във Франция и представлява своеобразно слизане на артистите от сцената и включва по-динамична работа сред хората. Този цирк се състои в смесването на елементи от традиционния цирк с много други жанрове и изкуства.

Добрата новина е, че всички столичани и гости на столицата ще могат да се насладят на този вид изкуство по време на Мини арт фестивала, който ще се проведе от 16 до 26 юни.

В „Шоколад“ ви срещаме с едно момиче, което помага с организацията на фестивала. Тя се казва Галина Риом-Ройбек и е световен шампион по унисайкъл. Родена е в България - в Ямбол. На 4 годишна възраст заминава да живее в Дания с новото си датско семейство. Съвсем скоро, след като се премества да живее там, тя се запознава с цирковото изкуство, което се оказва нейната съдба. И до ден днешен не слиза от сцената. Една кратка екскурзия я връща в България 20 години след последната й среща с родината.

личен архивПрекарах 3 и половина години в Афук - цирково училище в Копенхаген. От тогава съм винаги на сцена или съм ангажирана по социални проекти, свързани с цирковото изкуство. Това ме доведе и тук на Мини Арт фестивала.  Пристигнах в София миналият септември - през 2016-а. Планът беше да остана само за една почивка.  Миналата година реших да дойда за 2-3 седмици на море в България и да посетя родния си град - Ямбол. Отидох там сама - това беше най-емоционалният момент в живота ми - започнаха един по един да изскачат много спомени. Някак си отново преоткрих себе си, запознах се с много прекрасни хора - артисти, които се съгласиха да ме придружат. Дилемата беше да се прибера в Дания или да остана. Към този момент съм тук - в България. Понякога човек трябва да бъде импулсивен и да не се притеснява да се премести от едно място на друго. В началото всичко ми се случваше много бързо, опитвах се да науча езика. Чувствах се много силна. Във вените ми тече българска кръв, много исках да си поиграя с тази част от мен, която всъщност е много голяма част. И някак неусетно останах в България. Поканиха ме да стана част от екипа на Мини арт фест  - Гео Калев ме покани. Нямах никакви колебания - реших веднага да се присъединя и да помагам с организацията.„

Защо решава да остане тук за момента и още за любовта й към цирка - чуйте от самата Галина Риом-Ройбек.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17