Добрата новина е, че всички столичани и гости на столицата ще могат да се насладят на този вид изкуство по време на Мини арт фестивала, който ще се проведе от 16 до 26 юни.
В „Шоколад“ ви срещаме с едно момиче, което помага с организацията на фестивала. Тя се казва Галина Риом-Ройбек и е световен шампион по унисайкъл. Родена е в България - в Ямбол. На 4 годишна възраст заминава да живее в Дания с новото си датско семейство. Съвсем скоро, след като се премества да живее там, тя се запознава с цирковото изкуство, което се оказва нейната съдба. И до ден днешен не слиза от сцената. Една кратка екскурзия я връща в България 20 години след последната й среща с родината.
Прекарах 3 и половина години в Афук - цирково училище в Копенхаген. От тогава съм винаги на сцена или съм ангажирана по социални проекти, свързани с цирковото изкуство. Това ме доведе и тук на Мини Арт фестивала. Пристигнах в София миналият септември - през 2016-а. Планът беше да остана само за една почивка. Миналата година реших да дойда за 2-3 седмици на море в България и да посетя родния си град - Ямбол. Отидох там сама - това беше най-емоционалният момент в живота ми - започнаха един по един да изскачат много спомени. Някак си отново преоткрих себе си, запознах се с много прекрасни хора - артисти, които се съгласиха да ме придружат. Дилемата беше да се прибера в Дания или да остана. Към този момент съм тук - в България. Понякога човек трябва да бъде импулсивен и да не се притеснява да се премести от едно място на друго. В началото всичко ми се случваше много бързо, опитвах се да науча езика. Чувствах се много силна. Във вените ми тече българска кръв, много исках да си поиграя с тази част от мен, която всъщност е много голяма част. И някак неусетно останах в България. Поканиха ме да стана част от екипа на Мини арт фест - Гео Калев ме покани. Нямах никакви колебания - реших веднага да се присъединя и да помагам с организацията.„
Защо решава да остане тук за момента и още за любовта й към цирка - чуйте от самата Галина Риом-Ройбек.
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..