"Това е предизвикателство за всеки един лекар, за всеки един човек, да попадне в една кризисна ситуация и да работи в такава ситуация, да помага на отчаяни хора с ограничен ресурс, с ограничени възможности за лечебното заведение. Това е истинско изпитание за всеки един лекар. Аз изключително уважавам всички мои колеги, които са били в такива мисии. Виждал съм в реална обстановка как работят колегите от "Лекари без граници". Това е един самоотвержен труд, който няма аналог", посочи проф. Мутафчийски.
В последните войни в Афганистан и Ирак българските медици редовно са представени от предимно травматологични, анестезиологични и хирургични екипи. Началникът на Военномедицинската академия също е участвал в множество мисии зад граница като хирург и е спасявал човешки живот.
Как местните хора приемат работата на медиците?
"Военните медици имат конкретни задачи, обикновено свързани с военни операции. Но част от мисията на тези болници е да се достигне до сърцето на местното население. Най-прекият път е осигуряване на медицинска помощ. Всеки ден в болницата, в която работих в Афганистан, имаше групи, които се докарваха при нас, за да бъдат прегледани, оперирани, да им се извършват стоматологични услуги. Това съм го виждал на практика", посочи проф. Мутафчийски.
В последния етап на мисиите в Афганистан нашите медици вече са били инструктори на лекарите в болниците в страната:
"Работили сме в редица трудни и реални ситуации, в които сме доказвали нашия професионализъм и не случайно почти всички мисии са били възнаградени със сертификати за отличната работа в тези болници".
Какви са трудностите при работата в страна, раздирана от конфликти?
"Много неща са трудни, като се започне дори само от климатичните особености, след това не особено комфортната обстановка, в която се живее. Болниците са с ограничен ресурс, предизвикателство се да се работи в такава болница... Например за мен като хирург, при тежки травми, е важно да имам достатъчно консумативи, достатъчно кръв, което е изключително важно за функционирането на такава болница. Аз знаех, че разполагам само с 24 единици кръв и нито една банка повече, което е предизвикателство за работа в такава ситуация", посочи началникът на ВМА.
Той отбеляза, че най-голямата трудност в началото е да се извоюва доверието на останалите лекари. Проф. Мутафчийски сподели преломен за него момент в Афганистан - в болницата е докарано момче, простреляно с автомат "Калашников" в крака. Имало е спорен момент - дали има кръв в корема, тъй като траекторията на куршума е предполагала такава възможност.
"Не разполагахме с ехографисти. Аз съм и ехографист, разчитам нещата. Поставих твърдо, че няма кръв в корема и усетих брожение и напрежение. В края на краищата след обработката на раната, която извърших, се оказа, че кръв в корема няма. Почувствах как си отдъхнаха колегите и огромното доверие, което имах, безпрекословно, за моето професионално мнение от този момент нататък", сподели проф. Мутафчийски.
За действие в критична ситуация - при атентат и ранени хора, медиците трябва да имат сериозна подготовка - да носят изключителен по обем знания и натренираност, до такава степен, че да се автоматизират различни действия и процедури, които са животоспасяващи.
Още за работата на медиците по време на мисия зад граница и за участието на лекари от ВМА в Балканския военномедицински комитет - чуйте звуковите файлове!
През 2024 г. са регистрирани четири пътнотранспортни произшествия с участието на каруци, като всички са с материални щети, сочи статистиката на отдел "Пътна полиция“ – СДВР. От там не разполагат с информация за броя конфискувани каруци. Пред Радио София Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи коментира, че е трудно да..
Над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, като временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места в Източна България и планинските райони ще превали съвсем слаб сняг, съобщиха от НИМХ. Ще духа до умерен, в източните райони и временно силен вятър от север-северозапад. Преобладаващите минимални температури ще..
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..