Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможна ли е диагностика без вземане на кръв или тъкани от пациента?

Молекулен компютър прави бърз скрининг на медицински състояния

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Възможно ли е диагностиката на различни състояния и заболявания да бъде извършвана без вземане на кръв или други манипулации върху пациента? Какви са постиженията на учените в тази област до момента? Отговорите търсим от доц. Николай Георгиев от Химикотехнологичния и металургичен университет в София, който в Европейската нощ на учените показа молекулно устройство и приложението му за бърз скрининг на медицински състояния, при които анализът не се провежда от лекар. Какво представлява молекулният компютър и как може да помогне в диагностиката и лечението на различни заболявания?

"За да можем да дефинираме какво е молекулен компютър, трябва да се обърнем към реалния компютър - устройство, което работи посредством нули и единици, използва булева логика (математичен език, основан на твърдението, че до всяка истина може да се стигне с въпроси, на които се отговаря с "да" или "не"). В молекулни устройства това се реализира, използвайки флуоресцентни(цветни) индикатори", обясни доц. Николай Георгиев.

СнимкаХимиците работят върху това как да бъде направен анализ на различни показатели на пациентите, не чрез инвазивни методи или вземане на кръв, а чрез молекулни устройства.  Ученият даде за пример разработено и вече влязло в употреба устройство - леща, поставена в окото, която може по всяко време да показва нивото на кръвната захар на пациента. Разчитането на нивата става в домашни условия чрез специално смартфон приложение. Методът се прилага от поне 5 години при диабетиците. Друго приложение разчита бебешки пелени, които оцветяват в различен цвят урината, ако организмът на бебето е обезводнен.

В момента доц. Георгиев работи по разработване на индикатори за газове във въздуха, които да показват дори минимални отклонения в нормите.  

Още за работата на молекулните устройства и за това как могат да бъдат помощници в диагностиката и лечението на пациентите, а и за предотвратяване на замърсяване на околната среда  - чуйте в интервюто с младия учен!  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35
Част от създателите на филма

Премиера на първия наш фентъзи филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия"

Екипът на предаването "Добър вечер, София", посрещна многобройни гости, които дойдоха от света на вълшебствата, за да ни разкажат за  "Бандата на Банши: Рецепта за магия" - първият български фентъзи филм, който ще има своята премиера на 27 април. В него зрителите ще се впуснат във вълнуващо пътешествие, подходящо както за деца, така и за..

публикувано на 26.04.24 в 14:25