Гергана Устабашлиева казва, че целта на събитието е не да бъдат демонстрирани вълшебства, а 3D технологията да бъде популяризирана и достъпна за възможно най-много хора.
"С тази технология всичко, което е от пластмаса, полимери, фотополимери и метал, може да бъде принтирано. Ограничението идва само от обема. Можем да стигнем до метър-два, но след това вече са само експериментални машини. Принтиранито на къщи вече е факт, но също не е нещо, което е навлязло в ежедневието на всички хора", допълва Самуил Топалов
"В Холандия пък, разказа ни Гергана Устабашлиева, има проект за принтиране на малки къщички, които изпълняват функцията на общежития и студентите живеят там."
"Това, което се показва в интернет пространството е, че една къща може да бъде построена за 24 часа, а дали е така, зависи много от условията, в които се принтира, както и от бетонната смес, която се използва.
В България все още 3D принтирането на къщи в не е приложимо, защото там, където то може да се прилага, няма земетръс. В България го има, което усложнява целия процес, но това не значи, че не се разработва проект за бетонов принтер, който да бъде приложим у нас", пояснява Гергана.
От пластмаса и полимери можем да си принтираме и дрехи. В сферата на медицината и образованието 3D принтирането навлиза все повече и повече, а кулинарията и инженерството също се възползват от тази иновативна технология.
Възможностите на 3D технологията ще бъдат предмет и на първата Балканска конференция за 3D принтирането, която ще проведе в София от 3 до 6 октомври, а целия разговор на Катя Василева с Гергана Устабашлиева и Самуил Топалов – вижте във видеото.
През 2024 г. Столичната община инвестира 1 млн. лева в закупуване на техника за Общинско предприятие "Паркове и градски градини", съобщиха от Столичната община. През тази година бяха закупени също самосвал с кран за товарене на зелени отпадъци, водоноска за поливане на цветята и миене на алеи, комбиниран багер за почистване на езера, отстраняване..
В София е регистриран нов случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за изминалата седмица, предаде БТА. От началото на годината в страната има регистрирани още два случая на болестта - през юни и в началото на декември. При маймунската шарка заразяването е възможно чрез близък контакт с..
Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите. Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев , арт директор и създател на Българска дизайн..
В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow , който е голям само 4 см , но от научната общност се определя като „умопомрачителен“. Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години . "Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София..
Благодарността е път към щастието . А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него. Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни . Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати. Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една..
Столичната община организира новогодишен концерт на пл. „Княз Александър I“, който ще зареди жителите и гостите на града с празнично настроение и ще направи посрещането на 2025 година специално. Програмата ще започне в 21.30 ч. с младия талант Филип Донков. В празничната нощ на сцената ще се качат и някои от най-обичаните имена на българската музикална..
В оригинален вид е възстановен фонтанът, който се намира в центъра на градина "Буката", разположена в района между бул. "Скобелев и "Пенчо Славейков, до бул. "Прага", недалеч от баня "Мадара" в София. Дейностите са възложени и финансирани от съобщиха от Столичната община. Възстановяването е извършено под контрола на реставратори от Регионалния..