През тази година в инициативата ще се включат известните български спортисти: Евгения Раданова, Нешка Робева, Йордан Йовчев, Тити Папазов, Александра Жекова, Дойчин Боянов, Симона Пейчева, Кристина Драганова, Ренета Камберова, Ани Пейчева, Светла Иванова, Даниел Петров, Евгени Иванов, Влади Гюров, Тереза Маринова, Мария Киркова и др., които ще четат в детски градини и училища. Някои от тях, надяваме се, ще гостуват и в „Радиоприемница“.
А днес наши събеседници са Галя Дянкова - член на управителния съвет на АБК и Вал Стоева - председател на фондация за насърчаване на четенето “Детски книги”, организатор на Националния конкурс „Бисерче вълшебно“.
Любовта към четенето се възпитава от раждането, от най-ранното детство - отбеляза Галя Дянкова. - Всички ние - родители, учители и библиотекари - всички имаме отговорността и задачата да накараме децата да (за)обичат книгите – независимо дали с и заради картинките (в началото). Дори Илон Мъск в едно интервю отбелязва, че за децата, а той има пет, е много важно да четат повече, отколкото да бъдат с електронните игри.
Примерът на родителите е много важен. И не само да четем нашите книги, но да не спираме да четем с децата, дори когато те започнат да четат самостоятелно. Да споделяме общи истории, приказки, книги, поредица, автори.
Децата са любопитни и са важни посланията, които отправяме към тях, включително и с нашето четене.
Гостите в Радиоприемница цитираха международно изследване, според което пътят към успеха в училище, а и извън него, е постлан от 15 минути ченете на глас от родителя.
Звучи невероятно, лесно и просто е, но работи.
Нямам любима детска книга. Любима ми става всяка книга, споделена със сина ми - каза Вал Стоева. - Всичко тръгва от семейството. Децата четат. Понякога може да нямат достъп до книга и затова да не четат. Много хора казват, че децата с дигиталните устройства по-лесно се научават и да започват да четат. Това не е вярно. Децата имат нужда от възрастен, който да сподели емоцията от прочетената книга. И това се случва много по-лесно, когато книгите са нови и интересни.
Родителите трябва не само да искат децата им да станат програмисти, но да им позволят те да открият света на книгите.
„Походът на книгите“ тръгва на 2 април (рождения ден на Андерсен). Първата седмица инициативата и лицата ѝ е предимно в детските градини, а след това – в училищата.
В рамките на откриването ще бъде представена и инициативата „Четем всеки ден“ – част от паневропейската кампания „Европа чете“. Ще бъде показана и специална книга, която обикаля целия континент и накрая ще бъде внесена в Европарламента.
Различните събития и инициативи в програмата се съчетават, благодарение на общата кауза – насърчаване на четенето и при децата, и при по-възрастните.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..