Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 50-та поредна година

Софийски музикални седмици - от днес до 30 юни

Сериозна история имат Софийските музикални седмици - от първия концерт преди 50 години, та до днес. Затова и поканихме в сутрешното ни Радиокафе Момчил Георгиев, който е артистичен директор и програмен координатор на фестивала. Интересен а фактът, че тази година "Седмиците...", както ги наричат помежду си музикантите, започат и завършват със Софийски солисти - "най-софийският оркестър, най-добрият камерен оркестър у нас... и по този начин отбелязваме едно дългогодишно сътрудничество", казва Момчил Георгиев. И продължава да разказва - за Людмил Ангелов, който е музикант във фокус на тазгодишното издание на фестивала, за виолончелото, което пък е инструментът във фокус и за плеядата виолончелисти, които ще гостуват - като Александър Князев и Кирил Родин, а от българска страна ще се изявят Георгита Бояджиева и Атанас Кръстев. Многото премиери - това е другата характеристика на Софийските музикални седмици. Една от тях ще чуем още довечера на откриването - Вариации върху тема от Бородин на Розенблат, а финалният концерт на фестивала е съставен изцяло от премиери - той така се и нарича, а солисти на "Софийски солисти" ще бъдат Минчо Минчев и Николай Минчев. Премиерните творби ще са от Михаил Големинов, Емил Табаков, Гия Канчели.

"Важно е да кажем, че сега това е фестивал на репертоара и се развива все повече в посока на камерната музика" - акцентира Момчил Георгиев. Разбира се, спомняме си за славните години, когато на Софийски музикални седмици са идвали и Курт Мазур с оркестъра на Гевандхаус, и Бари Дъглас (веднага след като спечели конкурса Чайковски). "Сега сумата, която трябва да се заплати за гостуването на един оркестър, се равнява или е повече от бюджета на целия фестивал" - обяснява Момчил Георгиев и добавя с искрица хумор - "но пък с много пари всеки може да направи фестивал". Е, така се стимулира иозобретателността и създаването на интересни програми...

Разбира се, българският акцент тази година е отбелязването на 120-годишнината от рождението на Панчо Владигеров - "шест концерта има с негови творби, като особено интересен е този, в който Владигерови свирят Владигеров", подчертава Момчил Георгиев.

За още интересни детайли от програмата - чуйте цялото интервю на Лили Големинова с Момчил Георгиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35
Част от създателите на филма

Премиера на първия наш фентъзи филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия"

Екипът на предаването "Добър вечер, София", посрещна многобройни гости, които дойдоха от света на вълшебствата, за да ни разкажат за  "Бандата на Банши: Рецепта за магия" - първият български фентъзи филм, който ще има своята премиера на 27 април. В него зрителите ще се впуснат във вълнуващо пътешествие, подходящо както за деца, така и за..

публикувано на 26.04.24 в 14:25

Премиерата на “П.О.Р.Н.О.” дава старт на продуцентска къща "Гръм и Тряс"

„П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ е премиерното заглавие на сцената на Yalta art room на 30 април . Спектакълът е черна комедия по скечове на Ханох Левин. Режисьор е Веселин Петров - актьорът от сериалите „Клетката“ и „Есента на демона“. Печелил награда „Аскеер“ за изгряваща звезда и награда „Слави Шарков“ за млад..

публикувано на 26.04.24 в 13:55