Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазарите "Иван Вазов", "Красно село" и "Борово" - социални мрежи за бит и градска култура

Снимка: Facebook
В „Радиоприемница“ продължаваме да представяме пазарите на София като търговски дружества, места, които вървят към осъвременяване и в същото време се стремят да запазят своята самобитност. Днес наш гост беше Николай Попов, изпълнителен директор на Общинско дружество „Пазари Юг“, което управлява и стопанисва пазарите "Борово", "Красно Село" и "Иван Вазов". 
Николай Попов посочи, че в пазарите се оказват едно изключително интересно място за пазаруване. 

В последните години се наблюдава промяна, свързана с организирането на фермерски пазари, които се радват на огромен интерес.

Ние сме първите, които организират пазари извън своите пазарни площадки. След решение на СОС всеки месец има национален фермерски пазар на ул. „Оборище“. Всяка последна неделя от месеца улицата се затваря и присъстват над 120 фермери и около 10-30 000 посетители

Самите потребители се убедиха, че ниската цена на големите търговски вериги не е гаранция на качество. На пазарите намирате далеч по-истинска и качествена храна.

Пазарите са и социално средище и това е тенденция от хилядолетия. На пазара се контактува лично с човека, който е произвел това, което купувате.

Модерната вълна пък е свързана с фестивалния елемент. По време на фестивал има хубава музика, качествена храна, българска бира с чудесен вкус, обясни Николай Попов, а посетителите се доближават до различна култура – смесица от българска кухня и това, което виждаме в Европа – пазари във всеки голям град.

Николай Попов разказа още, че политиката на "Пазари Юг" е обвързана с един много интересен механизъм на самоконтрол. Ние работим с неправителствени фермерски организации и кооперативи. На фермерския пазар идват хора, които останалите фермери са проверили, че действително произвеждат това, което предлагат.

При кандидатстването на наематели за пазарна площадка, има преференции за фермери и производители, а при подаването на документи се изискват регистрационни карти за земеделски производител и така се ограничава достъпът до т. нар. „фалшиви производители“, които пазаруват от борсата.

За да бъде по-лесно за потребителите, сергиите на пазарите скоро ще бъдат маркирани със специален знак за производител.

Икономически пък дружеството се намира в отлично състояние, а печалбата за миналата година е близо 400 000 лв. Отбелязва се лек спад заради затварянето за ремонт на главния вход на пазар "Красно село", което се е наложило заради строежа на метростанция „Красно село“, но пазарът работи и разполага с паркинг, който обслужва пазаруващите.

Атрактивността на пазарите води до повишено търсене на обекти там, а един от най-атрактивните пазари е „Иван Вазов“, който често виждаме в различни телевизионни формати.

Това, освен допълнителни дивиденти, означава, че пазарът е чист, подреден и достатъчно удобен, че да бъде показан по телевизията, а там също предстоят промени, каза Николай Попов.

Външните събития и фестивалните дни пък носят голяма реклама за търговското дружеството и спомагат за добрия имидж, но и за пораждането на различни социални феномени.

Когато започнахме фермерския пазар, имахме страхотно недоволство от страна на наемателите, които виждаха конкуренция във фермерите и смятаха, че ще ги застрашат, но се оказа, че това е чудесна симбиоза. Когато всяка сряда има фермерски пазар, наблюдаваме увеличение на човекопотока на самия пазар. Както добре се развива фермерският пазар, така се развива и конвенционалният пазар.

Според данните, след започване на организацията на фермерския пазар, има увеличение с 10% на приходите на дружеството за пазарната площадка. Когато за ремонтни дейности е затворен фермерският  пазар, на конвенционалния също се е наблюдава спад.

Когато пък някой от наемателите участва на фермерски пазар, доволните клиенти после го търсят и на конвенционалния.

От какво имат нужда пазарите, за да се развият още повече и какви промени предстоят, за да бъде по-удобно за наемателите и потребителите, но и същевременно да се запази пазарният дух – чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35
Част от създателите на филма

Премиера на първия наш фентъзи филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия"

Екипът на предаването "Добър вечер, София", посрещна многобройни гости, които дойдоха от света на вълшебствата, за да ни разкажат за  "Бандата на Банши: Рецепта за магия" - първият български фентъзи филм, който ще има своята премиера на 27 април. В него зрителите ще се впуснат във вълнуващо пътешествие, подходящо както за деца, така и за..

публикувано на 26.04.24 в 14:25

Премиерата на “П.О.Р.Н.О.” дава старт на продуцентска къща "Гръм и Тряс"

„П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ е премиерното заглавие на сцената на Yalta art room на 30 април . Спектакълът е черна комедия по скечове на Ханох Левин. Режисьор е Веселин Петров - актьорът от сериалите „Клетката“ и „Есента на демона“. Печелил награда „Аскеер“ за изгряваща звезда и награда „Слави Шарков“ за млад..

публикувано на 26.04.24 в 13:55