Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БАН представи три нови книги по повод 150 години от създаването си

Българска академия на науките
Снимка: Ани Петрова

Българска академия на науката представи три нови книги по повод 150 години от създаването на институцията. Те са посветени на историята на Академията, на централната сграда на БАН, която е паметник на културата, както и на дарителите, благодарение на които българският център на науката съществува вече век и половина. Автори на изданията са учени, историци и архитекти от различни институти на Академията под редакцията на зам. - председателя на БАН - чл. кореспондент Васил Николов.

Идеята на книгите е да стигнат до широката аудитория, затова и са написани в научнопопулярен стил. Малко хора са запознати с историята на Академията, а в нея има наистина интересни факти, казва проф. Николов. 

Създаването на най-старата просветна институцията у нас предшества създаването на Третата българска държава. Пътят, който е изминала Академията, е наистина интересен и дълъг.

През 1869 година в румънския град Браила се учредява Българско книжовно дружество, символ на българското възраждане и стремеж към просветно дело. Идеята му е да бъде научен център и да установява контакти с подобните научни центрове в чужбина. Пръв председател на дружеството е историкът Марин Дринов.

Въпреки силния дух на учредителите, пътят на Академията се оказва труден и трънлив, разказва проф. Васил Николов. След създаването си дружеството изпитва затруднения дори да продължи издаването на периодичния си научен печат. С възстановяването на българската държавност с огромен ентусиазъм седалището на дружеството се мести от Браила в София с идеята да бъде централна организация в духовното развитие на нацията. 80-те години след Българо-сръбската война изпада в остра финансова криза. Просветният център на България успява да просъществува благодарение на отдадеността на учените и благодетелствата, които са били неразривна част от тогавашния морал. Неслучайно на дарителите е посветена една от трите представени книги за Академията. За построяването на сградата на БАН на площад „Народно събрание“, която познаваме днес, 22 академици са ипотекирали имотите си, за да вземат заем от банка. 

За миналото, настоящето и бъдещето на Академията, чуйте още от разговора с чл.-кор. Васил Николов



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Главен комисар Иван Георгиев

От СДВР обявиха по-строги мерки за дербито в събота

Мерките за предстоящия утре мач между Левски и ЦСКА София ще бъдат много по-стриктни от тези на предходната среща на 7 април, каза на брифинг главен инспектор Иван Георгиев, началник сектор „Масови мероприятия“ при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР). Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали на София, така и в..

публикувано на 26.04.24 в 13:14

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София"

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София". Това е най-новият проект на Програмата и L'Europeo. Тя е представена до 27.04.2024 г. в Галерия nOva art space, а от 09.07.2024 г. до 23.07.2024 г. ще бъде изложена в Галерия на открито в градинката пред Народния театър “Иван Вазов”. Пред Радио София Валерий Пощаров, Ваньо Димитров и..

публикувано на 26.04.24 в 12:49

Какво е да си шампион с поезия

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 26.04.24 в 12:12
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 10:56

Новите тротоари в район "Студентски" - най-предпочитаното място за паркиране

Стажант-репортерът на Радио София Димитър Георгиев попита гражданите на Район "Студентски", в частност от кв. "Дървеница" какво е тяхното мнение за текущите ремонти на тротоарите, има ли недостиг на паркоместа и къде паркират автомобилите. А ето какво беше тяхното мнение:

публикувано на 26.04.24 в 10:11
Ясен Русев

Район "Искър" ще посрещне лятото с нови тротоари

Как се развива инфраструктурата в Район "Искър" и как върви реновирането на тротоарите по заема, който е бил отпуснат от Столична община разказа Ясен Русев, кмет на района. По думите му както навсякъде в столицата подготовката за лятото тече с изграждането на тротоари. "Интересното е, че решихме да подходим малко по-холистично и в момента..

публикувано на 26.04.24 в 09:34

Слънчево с вероятност за превалявания

Атмосферното налягане ще се повиши и ще остане по-високо от средното за април.  Днес времето ще е предимно слънчево. В следобедните часове главно в планинските райони ще се развива купеста облачност, като на отделни места ще превали и прегърми. Вятърът ще е слаб, ориентиран от север. Максималните температури ще бъдат около 16° и 21°, за района..

публикувано на 26.04.24 в 07:15