Дълги години се смяташе, че първата кинопрожекция в България се е провела в Русе през 1897 г. Това опровергават киноисторици, които са открили публикация във вестник, според която още през 1896-а в София е имало е прожекция, макар и с доста кратка продължителност. Била е организирана от един хипнотист в стария хотел „Македония“, който вече не съществува, но се е намирал в района на днешния ЦУМ.
Това съобщи в ефира на Радио София Виктор Топалов, създател на проекта “Бохемска София”.
По онова време театърът е бил по-скоро аматьорски, но киното е било твърде необичайно, за да спечели бързо доверие и да „открадне“ зрители. Ходили са предимно любопитни или хора, търсещи забавление. Едва по-късно киното се възприема като сериозно социално средство, свързано с изкуството.
Стига се до момент, в който киносалоните преобладават над останалите места за театър или изложби.
Още любопитни факти за създаването и развитието на седмото изкуство в столицата може да научите, ако се отзовете на поканата на Виктор Топалов за виртуална обиколка на тема „София и киното“ – утре, 26 август, след 19 часа.
Ще могат да се видят и кадри на Васил Гендов отпреди повече от 100 години. Филмът му "Любовта е лудост" е от 1917-а.
Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..