Всеки съвременен човек трябва да направи здравето свой личен приоритет и ангажимент, за да изпревари всяка болест. Това не освобождава от отговорност институциите. Общественото съзнание все още е наситено с много негативни представи и оценки за болестта рак, но бавно с много говорене се променя.
Това отбеляза пред Радио София Евгения Александрова, председател на председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболвания (АПОЗ):
„Нека не си заравяме главата в пясъка. Условията, в които живеем, бъкат от канцерогени. Дори междуличностните отношения могат да бъдат фактор за възникване на рак. Време е да се замислим за ценностите и начина, по който живеем.“
По думите на Александрова за Европейския план за борба с рака трябва да се слушат не пациентите, не дори институциите, а експертите.
„Пациентът очаква добре организирана здравна система. Достъпът до специалист да е лесен и сигурен. В България трябва да се създаде план, който да позволи синхронизацията на онкологичната помощ и нейния организационен модел към това, което Европейският план е разписал като важно.“
Евгения Александрова посочи европейска инициатива, в която се призовава успешно преболедували онкозаболяване „да бъдат забравени“ – пред банкови институции, пред работодатели, застрахователи, да бъдат пълноценни.
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..