С кого строим класната стая на открито в 47 СОУ „Христо Г. Данов“ в София на 14-15 май?
Тази седмица учениците от 47 СОУ „Христо Г. Данов“ в кв. Иван Вазов, в София ще се сдобият с градска зеленчукова градина и с класна стая на открито в двора си. На 14-15 май родители, учители, доброволци се събират, за да изградим разчупено и модерно място за срещи и учене на открито по проект на арх. Християн Георгиев. Събитието ще се осъществи със съдействието на район Триадица, Столична община, по проект „Партньорство за красива и чиста България", част от дългосрочната програма „Място България“ на сдружение „БГ Бъди активен“ с финансовата подкрепа на „Coca Cola Foundation“.
Мариела Младенова е зам-директор и класна на 2-В клас:
"Училището съществува от 1909 като 7-ма мъжка, през 1943 е разрушено от бомбардировките и е възстановено със средства от съкварталците. При комунизма е спортно училище, а в последните 30 години е СОУ - едно от предпочитаните в София.
Винаги търсим резултат, образованието не е самоцел. Има изключителни постижения, в школата по художествена гимнастика излязоха шампионки. Имаме първенци в олимпиади по биология, в регионални математически състезания.
Добро училище го правят преподавателите. При нас цари позитивен тон. Работим по проекти като квалифицираме педагогическите специалисти. След 7 клас имаме предприемачество. Модернизираме класните стаи, осигуряваме съвременна образователна среда, всеки ученик се развива по собствен темп.
В училището се обучават 445 деца. По обяд, когато времето позволява, те са навън. Опитваме се да облагородим пространството, за да са сред природата. Имаме добри игрища, танцови клубове - искаме всичко да се случва в училището, за да улесним родителите. "София учи на открито" е прекрасна инициатива. Представители на инициаторите от сдружение "Безопасни детски площадки" още от зимата се заеха с градинката - виждаме чери домати, босилек. Имаме идея за лятна занималня тук, в двора. Това ще е прекрасно пространство за децата.
Мечтая си част от нашите ученици да дойдат на нашите места."
Ванеса Калинова от 12 клас говори за танцовата формация VS Dance:
"Занимаваме се с хип-хоп, танци на токчета и дори 2 в 1 - хип-хоп на токчета. Работим с деца до 5, та до 35+. Стигнахме до полуфиналите на "България търси талант". Виктория Димитрова е създателят на нашата зала. Отидох там и не можех да си тръгна. Фенка съм на олд-скула в хип-хопа.
Имаме три отбора. Всички в едно бяхме на "България търси талант".
В тях са и Мирослав Узунов - на 13 г. и Виктор Казаков - на 12:
"Преди танцувахме в друго студио, но прогресът там бе хаотичен. В началото е по-трудно, отколкото изглежда на клипчетата. Те са с професионалисти. Синхронът е много труден, но като сме заедно от много време се получава.
Всеки ден сме в студиото. Събота и неделя са по 7 часа. Доизграждаме и наблягаме на грешките."
Димитър Божилов, кмет на район "Триадица" също има какво да каже по темата:
"Ученето на открито е страхотно. Такива примери съм виждал и в северните държави. Атмосферата навън също е толкова градивна. Създадохме програма "Отворени училищни дворове" и за съседите. Израснал съм в училищен двор и знам колко е полезно."
Целият разговор с г-н Божилов - тук.
За проекта "Пътуваща класна стая" говорим с Наталия Тодорова, местен координатор на “The Beit Project – Sofia” и Силвия Бехар, част от екипа:
"Европейският едноименен проект трансформира градската среда. Събираме учениците в района на Античен комплекс "Сердика" - "машина на времето", с всяка стъпка минаваш в различни епохи. Срещаме деца, които иначе не биха могли да се видят. Въвличаме ги в динамичен процес, караме ги да работят в екип и за 1-2 дни да изработят съвместен проект.
За всеки от класовете програмата е 2 дни, целият проект е 3 седмици. Не им даваме информация на готово. Градската среда е като отворен учебник. Крайната цел е да изработят 3-минутни видеа по важна за тях тема. Можем да научим много от тях. Гледната им точка е много по-различна.
Даваме на децата елементите да си построят пътуващата класна стая. Тези елементи преди това са били използвани в Барселона и в другите градове, участващи в проекта. През септември е следващият етап - 6 софийски училища, вкл. училище "Брайл" за деца с нарушено зрение. Във втория ни проект бяхме включили деца с нарушен слух и те учеха другите на жестомимичния език.
Всеки, който мине покрай нас през Купола на Ларгото, може да участва в интервютата, които децата правят. Правим и финална презентация, отворена за гражданите."
Кристиан Михайлов е един от доброволците, познат ни е от Асоциацията по роботика и автоматизация (ПАРА):
"Видях инициативата във ФБ на "Безопасни детски площадки" и обичам да помагам. Ще е прекрасно във всяко учи
Финалът е с Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки", инициатори на събитието, част от проекта "София учи на открито":
"Последните дни ми показаха, че хората са добри. Освен пространство на открито за учене направихме и градинка - зеленчукова и цветна, идеята е децата да се грижат за нея и есента децата да ни поканят на салата.
В 138-о училище в Слатина, подобната създадена стая е издържала зимата. В нашата карта на проекта има над 40 училища. Повече хора трябва да научават за това. Едната посока е да събираме съществуващите в карта, другата - да изграждаме.
Пътят към активното гражданство минава и през тези класни стаи на открито, които дават на децата възможността да общуват по друг начин."
Една от премиерните дати за спектакъла съвпада и с 80-ия рожден ден на Младежки театър "Николай Бинев". От екипа споделят, че за този юбилей подготвят още много премиерни заглавия и дори ще открият нова куклена сцена с името "В лунната стая". Повече за "Вълшебната флейта" на сцената на Младежкия театър чуйте в звуковия файл.
От няколко дни София разполага с ново театрално пространство - ThetroArt. Намира се в самото сърце на столицата, на ул. "Шипка“ и разполага с 270 места. Зад проекта стои Александър Пеновски, който заедно с екипа си, решава това да бъде новото театрално пространство в София. "На 19 януари направихме откриването с "Не те познавам вече“ и установих, че..
Фондация "Първите 3 минути" стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека. Пред Радио София председателят на фондацията Мариана Манушева каза, че единственият начин, по който може да се помогне на човек със сърдечен арест, е в първите минути да се направи сърдечен масаж, изкуствено дишане и използването..
Общо 1500 домакинства от ж.к. "Надежда“ 1 са включени в проекта на Столичната община "Зелени острови“ от 2019 г. до момента. "Зелените острови“ са ограждения, в които са поставени отделни контейнери за различните видове отпадъци - опаковки, хранителен и остатъчен отпадък. При стартирането на проекта в него се включват 300 домакинства от..
Множество сигнали за бомби бяха подадени тази сутрин в различни училища в няколко града на страната. Става дума за учебни заведения в Стара Загора, Враца, Варна, Перник и София. От пресцентъра на МВР информираха, че полицейски екипи незабавно са реагирали и съобщенията се проверяват. Злоумишлените съобщения са били получени на служебните електронни пощи..
Полицията в София задържа двама младежи, откраднали 11 модула от зарядни за електромобили. Стойността на откраднатото е над 20 хиляди лева, научи БНР. Престъплението е било извършено в началото на месец януари. Арестуваните са на 19 години. Част от откраднатите модули на зарядни станции са били открити в трети човек, на когото са..
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..