Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тютюнопушенето вреди и на планетата

Снимка: БГНЕС

Изследвания сочат, че тютюнопушенето влияе не само върху здравето на хората, но и на планетата. По темата как можем да постигнем по-малко замърсяване на плажовете с тютюневи изделия и как тютюневата индустрия влияе на околната среда пред Радио София говори Гергана Гешанова, председател на Коалиция "За живот без тютюнев дим".

Тя каза, че Световната здравна организация тази година е поставила една особена тема – заплахата за тютюна за околната среда. По думите й, шокиращи данни сочат, че за изработката на 300 цигари трябва да бъде унищожено едно дърво, а за ежегодното производство на 6 трилиона цигари биват унищожени милиони дървета. Гешанова допълни, че за отглеждането на тютюн се изразходва огромна част от питейната вода на планетата, или една четвърт от Женевското езеро.

Тя посочи, че у нас такива изследвания не се правят, но фасовете, които се изхвърлят вредят изключително много на околната среда, а новите електронни цигари съдържат в себе си пластмаси, тежки метали и други продукти, което превръща тютюневата индустрия в огромен замърсител. Относно това, че в Гърция обмислят забрана за пушене на плажовете, Гешанова каза, че в България е крайно време ние сами да се замислим, че с цигарите вредим на себе си и на околната среда.

По думите й, в Европа има инициатива, целяща да възпитава децата без реклами на цигари, а ние сме една от последните страни в Европа, където навсякъде има реклами. Гешанова сподели, че събраната информация в неин доклад сочи, че тютюневата индустрия не действа директно, но спонсорира различни инициативи, групи, културни или здравни събития, които от своя страна обръщат отношението на обществото и властимащите към тютюневите изделия.

 "Покачването на акциза, ако тютюневата индустрия позволи то да се отрази и върху цената, има значение за намаляване на пушенето единствено ако това увеличаване е драстично", заяви Гешанова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36