В България навлиза нов метод за лечение на зависимости, съобщиха инициаторите пред Радио София.
Моделът "Минесота" е познат и се прилага в САЩ от около 70 години, вече е широко известен и в Европа.
Ако някои вече са гледали филма „28 дни“ със Сандра Бълок и Виго Мортенсен, имат по-ясна представа, защото той заснет в терапевтичен център, който лекува своите пациенти от зависимост точно по модела "Минесота".
"Към хората със зависимости (хазарт, алкохол, наркотици, интернет) има все още тежка стигма, предразсъдъци и неразбиране. Този метод се базира на индивидуална, групова и семейна терапия и се характеризира с интензивност", отбеляза Светлана Йорданова – експерт превенция и лечение на зависимости (►).
Съставя се индивидуален план за оздравяване в зависимост от дефицитите на човека и неговите особености. Разговаря се с близките на пациента.
Важно е и връщането на излекувания в своята среда и превенцията от рецидив, защото зависимостта е хронично заболяване.
"Минесота" показва доста добра ефективност при всички видове лечение на зависимостите – над 50-53% от преминалите лечение по този метод остават чисти за цял живот, твърдят пионерите в България, които започват дейността си с партньорството на опитни колеги от Полша. Там функционират над 1000 центъра и лечението се заплаща от тяхната здравноосигурителна каса.
Първата сесия започва от 2 юли с двама полски терапевти, вече има 10 обучени български специалисти, допълни Светлана Йорданова.
С нея разговаря Ива Дойчинова.
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..