На 13 януари отбелязваме Деня на българското кино. Това е професионалният празник на всички, които работят за филмопроизводството у нас.
По този повод Катя Василева покани в студиото на Радио София директора на Националния филмов център Петър Тодоров и режисьорът Драгомир Шолев.
Те разговаряха за българското кино през изминалата 2022 година – постижения и предизвикателства, а също така и намеренията за настъпилата 2023-та.
2022 година беше успешна за българското кино, на фона на предишните две, които бяха доста тежки, отбеляза пред Петър Тодоров. Имаше 25 филмови премиери, в киносалоните български продукции са гледали 650 000 зрители - това е най-доброто постижение за последните 30 години.
Сред най-гледаните американски продукти имаше и две български заглавия - "Сърцето на машината" (шесто място) и "Петя на моята Петя" (9-о място).
"Разбира се за успеха на един филм има значение дали и как той ще достигне до публиката, както и фестивалите, подпомагането на киносалоните. В самата Агенция бяха разгледани около 420 проекта, свързани с филмовата индустрия, администрира близо 17,2 милиона лева. Навлизаме в 2023 година с надеждата да надградим направеното досега", посочи Тодоров.
Според Драгомир Шолев въпросът не е дали ще го има българското кино, а какво ще бъде то:
„Именно по това можем да спорим или да разговаряме. Мен това ме вълнува както и какво аз мога да направя, за да бъде по-добро българското кино, по-гледано, по-обичано.“
Липсата на приет нов бюджет се отразява на киноиндустрията отбеляза Тодоров, а според Шолев политическата не сигурност у нас влияе болезнено на творческите процеси. По думите на режисьора в България филм може да се направи за 4-5 години а ако разчиташ на държавата - за по-дълъг период.
"Всеки режисьор копнее да бъде харесван. Въпросът е от коя публика. Ако мислиш за филма като маркетингов продукт, ще останеш на повърхността. Киното не е буквар, по-скоро не е възпитател, а цели да докосне зрителя на интимно място, да го провокира, да го извади отвъд стандартното, да отвори врати на човешката душа", изтъкна Драгомир Шолев.
Петър Тодоров анонсира че на 13 януари по повод Деня на българското кино се предвиждат много и различни прожекции - както на родни, така и на копродукции, игрално, документално, анимационно кино.
До края на януари в киносалоните предстоят и премиерите на два български филма и един българо-испански.
Репортаж Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите,..
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..