На 13 януари отбелязваме Деня на българското кино. Това е професионалният празник на всички, които работят за филмопроизводството у нас.
По този повод Катя Василева покани в студиото на Радио София директора на Националния филмов център Петър Тодоров и режисьорът Драгомир Шолев.
Те разговаряха за българското кино през изминалата 2022 година – постижения и предизвикателства, а също така и намеренията за настъпилата 2023-та.
2022 година беше успешна за българското кино, на фона на предишните две, които бяха доста тежки, отбеляза пред Петър Тодоров. Имаше 25 филмови премиери, в киносалоните български продукции са гледали 650 000 зрители - това е най-доброто постижение за последните 30 години.
Сред най-гледаните американски продукти имаше и две български заглавия - "Сърцето на машината" (шесто място) и "Петя на моята Петя" (9-о място).
"Разбира се за успеха на един филм има значение дали и как той ще достигне до публиката, както и фестивалите, подпомагането на киносалоните. В самата Агенция бяха разгледани около 420 проекта, свързани с филмовата индустрия, администрира близо 17,2 милиона лева. Навлизаме в 2023 година с надеждата да надградим направеното досега", посочи Тодоров.
Според Драгомир Шолев въпросът не е дали ще го има българското кино, а какво ще бъде то:
„Именно по това можем да спорим или да разговаряме. Мен това ме вълнува както и какво аз мога да направя, за да бъде по-добро българското кино, по-гледано, по-обичано.“
Липсата на приет нов бюджет се отразява на киноиндустрията отбеляза Тодоров, а според Шолев политическата не сигурност у нас влияе болезнено на творческите процеси. По думите на режисьора в България филм може да се направи за 4-5 години а ако разчиташ на държавата - за по-дълъг период.
"Всеки режисьор копнее да бъде харесван. Въпросът е от коя публика. Ако мислиш за филма като маркетингов продукт, ще останеш на повърхността. Киното не е буквар, по-скоро не е възпитател, а цели да докосне зрителя на интимно място, да го провокира, да го извади отвъд стандартното, да отвори врати на човешката душа", изтъкна Драгомир Шолев.
Петър Тодоров анонсира че на 13 януари по повод Деня на българското кино се предвиждат много и различни прожекции - както на родни, така и на копродукции, игрално, документално, анимационно кино.
До края на януари в киносалоните предстоят и премиерите на два български филма и един българо-испански.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..