Как Европейският съюз (ЕС) може да стане още по-добро място за живеене? Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) позволява на гражданите на ЕС да представят конкретни идеи за закони на Съюза, напомнят от Европейската комисия (ЕК).
В този дух е и конкурсът ImagineEU и за него пред БНР-Радио София разказа Никола Миладинов от Представителството на ЕК в България.
Предизвикателството е за ученици в последните две години от средното образование от всички държави от ЕС.
В кратък видеоклип юношите трябва да обяснят какво трябва да се промени, да предложат как може да стане това и да убедят другите хора да подкрепят идеята им.
Кандидатстването вече тече. Под надзора на учител екипи от до 7 ученици могат да участват и да изпратят свой видеоклип до 3 минути с тема, попадаща в компетенциите на ЕК, до 13 декември 2023 г. До 20 декември 2023 г. видеоклиповете ще бъдат публикувани на уебстраницата на конкурса и ще започне период на публично гласуване.
„Конкурсът се провежда за пръв път и се отнася и за учителите. Защо не някои от идеите да послужат за повод да бъде изработен нов закон за ЕС?“, допълни Миладинов.
Всеки екип може да организира кампания за видеоклипа, като покани приятели, роднини и други хора да подкрепят идеята и да гласуват за нея. Подкрепата, получена чрез публичното гласуване, ще бъде един от факторите, които жури от експерти по ЕГИ ще вземе предвид.
Трите екипа победители ще спечелят учебно пътуване до Брюксел, сърцето на ЕС, от 21 до 23 март 2024 г., да се срещнат с представители на европейските институции, за да научат повече за това как се изготвят политиките и законите на ЕС и как гражданите на ЕС могат да участват в този процес чрез Европейската гражданска инициатива.
Чуйте разговора на Христина Иванова.
Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..
Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..
За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...
Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той става част от екипа на радио София през 2015 година, а тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..