Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ниска осигурителна тежест предлагат от ИПИ в годишния си алтернативен бюджет

Снимка: БГНЕС

С 10 процентни пункта намаление на осигурителната тежест и ползване на нулева данъчна ставка за печалбата на фирмите, която се реинвестира, предлагат от Института за пазарна икономика в годишния си алтернативен бюджет. Според експертите в ИПИ, по този начин ще се повишават нетните доходи на фирмите и доходите на хората с повече от 30%, много над 13%, които са заложени от правителството.

Повече от 20 години от Института за пазарна икономика изготвят алтернативен бюджет. Целта е да се покаже, че е възможно в страната да има по-ефективни публични разходи, които дават по-добър резултат, а заедно с това да има и ниски данъци, каза пред Радио София Лъчезар Богданов - главен икономист на ИПИ.

„Ниските данъци вървят с това да има висока събираемост. Към тези два подхода – данъците и разходите, да имаме и един балансиран бюджет, така че да нямаме държава, която задължава бъдещите поколения с високи дългове“, обясни Богданов.

Заложният бюджетен дефицит към момента е 3%, от ИПИ предлагат той да е почти нулев.

„Правим сериозно преосмисляне на много разходни политики, на субсидиите. Субсидиите са нараснали за едно десетилетие повече от четири пъти, така че това е една от насоките, в които мислим. Вместо това ние предлагаме едно много сериозно данъчно намаление за бизнеса и за всички работещи – 10 пункта намаление на осигурителната тежест, съчетано с нулев данък печалба при реинвестиране на печалбата. За бизнесите, които работят „на светло“ това ще отпуши ресурс, така че да не разчитат да субсидии“, добави Лъчезар Богданов.

По отношение на държавната администрация, той обясни, че тя не намалява като брой хора, докато населението е намаляло с около 15%-20%. Икономистът от ИПИ изтъкна, че същото важи и за издръжката на публичния сектор, която по думите му расте по-бързо от инфлацията.

„Това се случва при внедряване на доста електронни услуги в последните години. Това е доста сериозен напредък и би трябвало да води до заместване на много офиси и хора с информационни технологии. Това е също начин да се намалят разходите“, каза Лъчезар Богданов.

Той добави, че за приходната част от особено значение е при ниските данъчни ставки да няма привилегии и облекчения за част от бизнеса и обществото.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С временни прекъсвания снеговалежите продължават

През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..

публикувано на 13.01.25 в 07:35
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03