Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фейсбук на 20 – как променяйки се, промени и нас

Снимка: Pixabay

Социалната мрежа "Фейсбук" навърши 20 години от създаването си, време, в което изцяло се промени комуникацията между хората. През 2004 г., студентът по компютърни науки в Харвардския университет Марк Зукърбърг дава старт на мрежата. През 2021 г. американската компания "Фейсбук" променя името си на "Мета" (Meta), а част от нея са "Инстаграм", "Месинджър" и други платформи.

За българите, „Фейсбук“ остава основен източник на новини. В средата на м.г. институтът "Ройтерс" публикува доклад, данните от който сочат, че 76% от анкетираните българи са посочили, че предпочитат онлайн източници, включително социалните медии, като източник на новини, 63% ползват телевизиите и едва 12% - печатните медии.

Пред Радио София темата коментираха Вера Стефчова – собственик на маркетинг агенция и Вени Марковски – „Интернет общество“.

Вера Стефчова признава, че първоначално е използвала социалната мрежа, за да е близо до семейството и приятелите си. С годините това, обаче се е променило.

„Сега го считам за една професионална платформа. Основно разширявам професионалните ми контакти. През годините преминах през същата еволюция, през която премина и социалната мрежа – от място, на което да видиш нови хора до възможност за професионално развитие“, каза Вера Стефчова.

В развитието на социалната мрежа, обаче се появяват и редица проблеми, добави Вени Марковски и даде пример, когато през 2016 г., в рамките на предизборната кампания в САЩ, компания е получила достъп до личните данни на милиони потребители, тъй като тогава, това не е било забранено от Фейсбук.

С развитието си, социалните мрежи стават и проводник за споделяне на фалшиви новини и дезинформация.

„Манипулацията и пропагандата са нещо, което през годините само сменя медийния източник, а в момента най-голямата медия е социалната мрежа. Фалшивите информации, които се споделят в интернет са нещо, което е доста притеснително, поради липсата на критично мислене. Марк Зукърбърг също беше „на тръни“ заради фалшивите новини и накъде ще отиде животът на платформата. Тук отговорността не може да падне на един човек. Въпросът е как ще се предефинират алгоритмите в полза на разпознаване на съдържание, което може да бъде опасно, фалшиво и манипулиращо. За мен това е основното предизвикателство“, обясни Вера Стефчова.

Според Вени Марковски проблемът е в съдържанието, което всеки може да качи.

„В социалните медии хората, които пишат нямат редактори, нямат коректори. Това е проблемът – когато всеки си мисли, че той или тя е медия, всъщност никой не е медия. Медията изисква не само да се казваш „журналист“, но и да спазваш елементарните норми на журналистическата етика“, каза Вени Марковски.

Как променяйки се Фейсбук промени и нас, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаци и дъжд, в София - до 13 градуса

Облачността ще остане предимно значителна. Ще има и валежи от дъжд, на повече места в западната половина на страната. В отделни райони, главно в Югозападна и Централна Южна България, валежите ще са временно интензивни. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще са предимно между 5° и 10°, в..

публикувано на 15.05.24 в 07:20

Деца измислят лого на Националната телефонна линия 116 111

15 години след отварянето на Националната телефонна линия за деца 116 111 ,  Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) обяви национален детски конкурс за изработване на лого на линията и чат приложението към нея. Участие в него може да вземе всяко дете (само с 1 предложение) на възраст от 11 до 16 години , като авторите имат пълна..

публикувано на 14.05.24 в 17:34

NewBlog 4U е медия за студенти - поколение Z

Своя нова медия създадоха студенти в Нов български университет. Казва се NewBlog 4U и в нея се публикува изцяло авторско съдържание, създадено от студентски редакционен екип по теми, които интересуват младите хора в България. Мотото е „Гласът на студента“. Репортери, оператори, монтажисти, рекламисти, дигитални маркетинг специалисти на..

публикувано на 14.05.24 в 16:39

Поредица от лекции "Бележки от германската фотография" ще представи Гьоте-институт

В края на април в Гьоте-институт стартира серия от лекции с доцент Катерина Гаджева, посветени на фотографията от началото на ХХ век , Историята на фотографията е низ от технически нововъведения, целенасочени търсения и случайности, които остават скрити зад привличащи любопитството образи. Голяма част от тези образи са дело..

публикувано на 14.05.24 в 15:48

Владислав Венев: Потребителите сами дават нужните данни на кибер измамниците

От кибер заплахите и измами може да пострадат и крайните потребители, но и организации, компании. Не можем да говорим само за отделни сектори или сфери. Абсолютно всеки е засегнат или застрашен от несигурността, която внесоха във всекидневието ни цифровите технологии. Това коментира БНР-Радио София експертът по киберсигурност Владислав..

публикувано на 14.05.24 в 15:13

Експерти ще вземат решение за новата организация на движение в центъра на София

Кметът на София Васил Терзиев ще се съобрази с мнението на експерти, за да вземе решение дали да се въвежда новата организация на движение на столичните булеварди "Патриарх Евтимий“ и "Фритьоф Нансен“. Това коментира днес председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. От 29-и април жители на района протестират срещу проекта за..

публикувано на 14.05.24 в 13:31
Методи Савов (вдясно) и Христо Проданов

Предстои презентация на 40 години от изкачването на Еверест в Дом на киното

Навършиха се 40 години от изкачването на Българската експедиция на връх Еверест, най-високият в света. Това се случи през 1984 година. Заедно с първия българин, който успя да покори върха, още четирима българи се качват на Еверест на 9 май 1984 година – това са Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и най-младият тогава в Експедицията, Николай..

публикувано на 14.05.24 в 13:28