Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Прочети София" отбелязва 10-годишния си юбилей с редица събития

Снимка: Радио София

От 4 до 6 април 2024 г.  в София се проведоха "Литературни срещи". Изданието беше специално, защото започна с отбелязването на 10-годишния рожден ден на фондация "Прочети София" – организатор на събитието. Темата на пролетните "Литературни срещи" неслучайно е била "Порастване" – растежът като зрялост, като мъдрост, като фин баланс между личността и обществото, като проблеми и преодоляване на травми.В първия ден от "Литературни срещи" се е осъществила дискусия, озаглавена "Трудностите на растежа". Гости в това издание бяха Горан Войнович (Словения) и Андрея Расучану (Румъния). Расучану участва в разговор с Теодора Димова, модериран от Лора Ненковска. Темите са се преплели по естествен начин, тъй като и двете авторки говорят за връзката между поколенията и мястото на жената в света. Подробности разказа писателката Тодора Радева, директор на Фондация "Прочети София".

"Решили сме цялата 2024 г. да мине под знака на нашата десета годишнина, защото за една малка и независима фондация, каквато е нашата е удоволствие и чест, но по някакъв начин дори изненада, че 10 години успяваме да бъдем сред хората, да правим това, което искаме, при това да го правим без компромиси и с всичките идеи, ентусиазъм и желание за смисъл и хубави неща, които да предлагаме на публиката", каза тя.

По думите й една от основните дискусии "Българският роман за порастването" показва, че в последните години това е тема на много автори, въпреки, че т. нар. "класически билдунг роман" не е много популярен в българската литература. Доста от съвременните книги, които са написани засягат темата за порастването и това е свързано с желанието да осмислим 90-те години, тези сложни, тежки и турболентни времена, чийто отзвук отеква и до днес.

Какъв е потенциалът, който дават "Литературни срещи"?

"За нас винаги в основата е добрата литература и ние даваме тази възможност през едни събития хората ад се запознаят със съвременни автори, които пишат прекрасно, които пишат нашите истории и които си струват да бъдат прочетени и всеки да си отиде вкъщи с техните книги. Те освен това представят и международни участници, тоест дават една възможност за общуване между самите автори като нетуоркинг, което също е много важно", сподели Радева.

Тя подчерта, че една от целите на събитията е да бъдат интересни и поради това канят представители на други изкуства, за да се намери връзката на литературата с другите форми на арт. Това е друг вход към литературата - през другите изкуства да бъде изведен текстът на преден план и да бъде показан неговият смисъл, което достига до повече публика", допълни тя.

"В следващото събитие е намесен спортът, защото летните "Литературни срещи" ще се случат през първата половина на юни месец и след като поговорихме, че сме пораснали, минали сме през определени неща, взели сме своя опит, но продължаваме да мислим за това, какво ни мотивира. А когато стане въпрос за поставяне на цели, за дисциплина, за постигане на мотивация, някак си спортът излиза на преден план", сподели Радева.

Тя посочи, че в колажите от различните предстоящи събития ще има истински спорт, медитация на фона на стихове, литературен маратон, който ще включва истинско бягане в Борисовата градина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хранителни продукти за нуждаещите се в Община Самоков

За десета поредна година в рамките на благотворителната кампания "Бъди човек" доброволци ще раздадат хранителни продукти на хора в нужда в Самоков и част от селата в общината. Всеки, който иска да дари хранителни продукти може да го направи в дните преди Великден - на 1 и 2 май, на втория етаж в зала "Арена Самоков". Пакетите с храни ще..

публикувано на 30.04.24 в 17:31

Защо дизайнът става все по-важен?

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален..

публикувано на 30.04.24 в 17:18

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот...

публикувано на 30.04.24 в 16:38

Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната..

публикувано на 30.04.24 в 15:46

На 3 май се навършват 90 години от рождението на Иван Андонов

Във връзка с предстоящата годишнина от рождението на актьора, кинорежисьора и художника Иван Андонов, която ще отбележим на 3-ти май, в ефира на Радио София излъчваме два откъса от неговите спомени за началото на творческия му път, за филмите, за работата му с писателя Георги Мишев като сценарист и по време на снимките на "Дами канят", някои..

публикувано на 30.04.24 в 14:16
3D скулптура от серията „Упражнения за дясна ръка“

В нова изложба любопитството води Венцислав Занков към експерименти

Венцислав Занков представя „неочакван завой и изход“ от традиционните за него през последните десетилетия дейности в областта на живописта и скулптурата, като опити за намеса и като коментар на „социалното”. Експозицията е озаглавена „ТРЕНИРОВКИ ● Изходи: упражнения 2024“ и се открива на 1 май от 18:00 ч. с въведение от проф. Боян Манчев..

публикувано на 30.04.24 в 13:35