Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 9 май в София Тех Парк

4 майски дни с над 120 учени на Софийския фестивал на науката

Снимка: beautifulscience.bg

Софийският фестивал на науката за 14-и пореден път ще запознае търсачите на знания за света с последните иновации и откритията на признати експерти по теми като Здраве, Технологии, Космос, Наука и изкуство, Годишнини, съобщиха организаторите от фондация "Красива наука".

Любимото традиционно събитие ще се проведе от 9 до 12 май в София Тех Парк.

Програмата предвижда вълнуващи срещи с над 120 учени от България и 10 страни по света, изложби, работилници и демонстрации, ексклузивна фестивална книжарница.

Ще има премиерна прожекция на филм от Полша, както и на богата училищна програма.

Публиката ще чуе разкази на учени от България, Австрия, Белгия, Испания, Китай, Португалия, Турция, Украйна, Унгария, Франция и САЩ.

"Този фестивал е адресиран към всеки един от нас. Всички събития са разделени по подходящи възрасти, т.е. ние се обръщаме към конкретни групи от хора – деца на определена възраст или възрастни, но най-общо казано към неспециалисти по наука, към гражданите. Искаме да се разбере как науката помага на живота ни в ежедневието и в дългосрочния план. Ако дойдете на фестивала, ще видите, че наистина много средства се инвестират в българската наука" каза пред БНР-Радио София Любов Костова от фондация "Красива наука".

Тя подчерта, че българските учени имат не само голям потенциал, но и резултати като част от глобалната наука. И доказателства за това ще може да се видят в дните на на фестивала.

"Това е място, където учители могат да се срещнат с учени, да доведат учениците си, които да се запленят от един малко нестандартен начин на поднасяне на наука."


Сред гостуващите учени ще можем да видим и чуем проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на 20 години, френския изследовател Александър Грасар – ръководител на лаборатория в Института Пастьор в Лил, Жан Ли – професор в Националните астрономически обсерватории на Китайската академия на науките.

По повод 120-годишнината от рождението на американския теоретичен физик Робърт Опенхаймер гост на фестивала ще бъде австрийският професор по радиохимия и физична радиоекология, проф. д-р Георг Щайнхаузер.

В София ще дойде и унгарският проф. д-р Жолт Лавица, който е своеобразен гуру на всички, които искат да въвеждат новите технологии в образованието.

Сред участниците от страна на българската научна общност са проф. Кристалина Стойкова, доц. Владимир Бозуков, проф. Светлана Николова, проф. Лъчезар Филчев, проф. Иван Дреновски, доц. Тодор Чобанов, доц. Петя Димитрова, доц. Мария Ганчева, доц. Ралица Велинова, доц. Любомир Александров и др. от БАН; проф. Ана Пройкова, проф. Климент Найденов, доц. Димитър Желев, доц. д-р Евгения Сарафова и доц. Стелиян Димитров, атомните физици и участници в екипа на ЦЕРН проф. Леандър Литов, доц. Венелин Кожухаров, доц. Пейчо Петков, доц. Румяна Хадийска, доц. Борислав Павлов, астрофизикът доц. Владимир Божилов, химиците проф. Милен Богданов и доц. Лъчезар Христов, молекулярният генетик и ръководител на лаборатория по синтетична биология и биоинформатика проф. Роберт Пенчовски и др. от СУ "Св. Климент Охридски", доц. инж. Борис Цанков, д-р инж. Добрил Вълчев от УАСГ, доц. Лилия Бочева, гл. ас. д-р Анастасия Стойчева и синоптици от Националния институт по метеорология и хидрология, учени от Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски", Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", МУ – София и други.

За още подробности чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев ден преди новите облаци

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в планинските райони ще превали краткотраен дъжд. Ще има и гръмотевици. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-югоизток. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 22° и 27°,..

публикувано на 21.05.24 в 07:20

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57