На днешния 20 юли християнската църква почита Светия пророк Илия. Днес е денят, в който историята отбелязва 114-та годишнина от обявяването на Илинденско- Преображенското въстание, което в новата ни история е връхната точка в опитите на българския народ за постигане на идеала за национално обединение. В дни като днешния логично насочваме вниманието си към съдбата на българските граждани останали извън пределите на България.
По този повод е и срещата ни с председателя на Българския културен клуб в Скопие- Лазар Младенов, когото намираме в Струмица. Нашият събеседник е добре познат сред българската общност в Македония. През 2008г. Лазар, заедно със свои сподвижници, създава Българския културен клуб. „Стараем се да възродим българщината в Македония“, откровен е Младенов.
През годините Клубът се утвърждава като един от културните и духовни центрове за българите в югозападната ни съседка. Неправителствената организация поддържа своята дейност с редица ежегодни прояви. Най- важната задача обаче остава съхраняването на българския дух. „След като останахме излъгани от политическата класа и партиите решихме през 2008г. сами да поемем по пътя на възраждане на българщината и с всички сили да съдействаме на българските институции в този процес“, заяви председателят на Българския културен клуб в Македония.
През 2015г. Лазар Младенов поставя паметна плоча на взривения през 1966г. гроб на героя от Междусъюзническата война полк. Константин Каварналиев. За съжаление не след дълго неизвестни извършили унищожават създаденото.
Въпреки това Лазар Младенов е категоричен, че независимо от трудностите никога няма да спре да брани и развива българщината в Македония.
Повече от разговора на Живко Иванов с председателя на Българския културен клуб в Скопие чуйте в прикачения звуков файл:
На 6 март се отбелязва професионалния празник на логопедите. По този повод в страната за седми път през целият месец специалисти организират и безплатни консултации, информира логопеда от Казанлък Светлана Берова. Тя припомни, че е добре да се..
Засиленият трафик, неподготвени шофьори, стари автомобили и лошо състояние на пътната инфраструктура са причината за по-високия процент на пътни инциденти. Това каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики, коментирайки..
Отбелязваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Датата е обявена за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Всички знаем какво гласи надписа на входа на сградата на Народното събрание :..
Георги Колевичин и сред младото поколоние български алпинисти. Преди половин година бе на връх Авицена (7134 м), екс Ленин в планинската система Памир. Преди месец осъществи една от мечтите си, а именно достигане на най-високия връх извън континента..
Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока..
Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..
"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..
Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO), консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..
Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net