Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Опълченците на Шипка" оживява на артистичен жестов език

Снимка: Снимка: NGOBG


Одата "Опълченците на Шипка" от Иван Вазов е второто стихотворение от поредицата "Стих в жест" - доброволна инициатива на Сдружение "Българска история" и Stray Sheep - социално предприятие за популяризиране на жестовия език. Участници в нея са Борис Бъндев (гласът зад кадър) и Иван Йончев ( артистичен жестов език). Инициативата предвижда създаването на поредица от видоклипове с произведения на български автори, които да достигнат до хората, които не могат да ги чуят, но могат да ги видят и почувстват. А идеята тръгва от личната история на Борис Бъндев, ще я чуете в прикачения звуков файл.

"Опъченците на Шипка" е много подходящо стихотворение за предаване чрез жестове, защото е изключително живописен езикът в него, казва Борис Бъндев, преводач. Днес осъзнавам, че жестовият език със своята красота, богатство и изразни средства може да бъде н изключително красив начин буквално да нарисуваш един стих на  разбираем език. 

Всяка държава си има свой собствен жестов език. И в българския жестов език съществува този стремеж и борба да го опазим от чуждици. За жестовия преводач най - важно е да има сърце. За разлика от класическия преводач, жестовият застава между съдбите на двама човека. В средата на глухи хора е много важно да говориш по същество.Чуващите понякога забравяме да го правим.  Преди да познаваш речниците, преди да знаеш думите, трябва да си готов да дадеш смисъл, думи и глас на друг човек.

В България около 80 са жестовите преводачи, които са официално лицензирани. Но поради липса на система и благоприятна трудова среда, активните се броят на пръсти. Наскоро приетият Закон за българския жестов език е една много важна крачка, защото той дава свобода и мотивация на глухите хора у нас  да участват в промяната на средата.Той смята, че за да се сближат повече двата свята – на глухите хора и чуващите – трябват усилия и от двете страни."  Един глух човек се интересува от същите неща, от които и всички останали. Проблемите, с които се среща, произтичат единствено и само от липсата на информация и от хора, които владеят езика, казва още Борис Бъндев. Той смята, че трябва да живеем в едно общество, в кото ИСКАМЕ да намерим общ език помежду си. Единственото, водещото правило за общуването с глухите хора е ЖЕЛАНИЕТО да общуваш и, разбира се, да не си с гръб към тях. Вички още от малки познаваме добре езика на тялото и можем да се справим с такива ситуации."

Официална статистика за броя на глухите хора у нас няма. По неофициални данни те са 120 000. 


Цялото интервю с Борис Бъндев чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07