Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедрос Азинян: Надявам се, че с фотоалбума "Моят Казанлък" съм стигнал до мечтите на баща си

Днес, 18 май, от 17.30 часа в Художествена галерия „Казанлък“ ще може да се насладите на майсторската фотография на Артин Азинян. Освен емоцията от красивата фотография ще получите и възможността да я имате за спомен във формата на фотоалбум.

"Моят Казанлък" така с умиление казваше за своя град Артин Азинян. Приживе той мечтаеше да събере в един голям албум най-хубавите си снимки. Подреждаше ги, надписваше ги, правеше копия и си представяше как един ден ще покани съгражданите си, от всички поколения, познати и непознати, на една по-различна фотоизложба. Експонираните черно-бели фотоси ще разказват истории за едно отминало време, непознато за едни и позабравено от други. В залата ще звучи тихо мелодията на цигулка, а на специален статив ще бъде поставен албум с неговите снимки...

Фотограф-художникът Артин Азинян не дочака сбъдването на мечтата си, но я завеща на своя син Бедрос Азинян. И той изпълни бащината заръка. Прерови стотици снимки от съкровищницата на своя татко, за да извади част от диамантите в нея и ги покаже пред публиката на Казанлък, страната и света. "Докато работех ме връхлиташе цялата гама от емоции", призна Бедрос Азинян, който продължава и започнатата преди години от баща му поредица "Ретро1" и "Ретро 2". "Моят прочит спрямо неговите кадри е, че потърсих не само утвърдените му неща, а и по-различна гледна точка. И докато работех чувствах гордост. Тъгувах, че хората вече ги няма, че няма кой да се зарадва на този албум, че от неговите приятели не са останали много сред живите. Изпитвах чувство на възхищение от този труд и от това постоянство, от тази обич и отдаденост да съхраняваш. Просто усещах, че той е до мен. Усещах напътствията му, че това което събирам е това за което е мечтал." А за отпечатването на албума помогнаха много хора, сред тях бяха и негови ученици, приятели, познати и напълно непознати, уточнява развълнувано Азинян. Неговата покана адресирана до казанлъчани и гостите на града преди откриването на изложбата и представянето на фотоалбума "Моят Казанлък", посветен на 90 годишнината на Артин Азинян, е написана с думите:

"Уважаеми казанлъчани, приятели и мечтатели,

Когато пристъпих към реализирането на този албум и започнах да преглеждам записките на моя баща, както и да сканирам негативните изображения, усетих и разбрах с колко обич, желание, майсторство и вдъхновение е успял да улови и пресъздаде тези мигове от времето. Незабравими кадри от историята на нашия прекрасен град Казанлък, на нашия славен регион – Розовата долина, Долината на тракийските царе.

Едва ли бих се наел да анализирам творчеството на Артин Азинян, определено ще изпитам трудност, каквато изпитах и сега, докато подбирах фотографиите, които да бъдат представени в това издание. Хиляди кадри, в които е успял да заснеме, запише и съхрани времето, в което е живял, съзвучието и ритъма на случващото се около него. Неговото око, мисъл, реакция и тънък усет успяват да отразят действителността такава каквато е. За съжаление от повечето фотографии ни гледат хора, които вече са завършили своя житейски път. Но енергията, която са носили, случките, които са преживели, следите, които са оставили, завинаги са запечатани в снимките му. Сякаш е имал нагласата, че насочвайки фотоапарата си, неговият исторически прочит ще бъде важен за поколенията. Затова неслучайно е бил първият фотограф на национални обекти и събития с подчертано историческо значение:

  • Полагането на основите на ТЕЦ „Марица-Изток“.
  • Изграждането на Дом-паметник „Бузлуджа” още от първия взрив.
  • Приноса на читалище „Искра“ за културното развитие на града ни.
  • Паметника на свободата на връх Столетов.
  • Празника на розата – символа на България.

Чрез силата на своята фотография Артин Азинян е създал достоверен документ на родния си Казанлък в няколкото теми:

  • Градът – неговите стари махали, променящият му се облик, началото на мащабното строителство на жилищните блокове, появата на кварталите Западно и Източно разширение, главните улици, оформянето на централния площад.
  • Хората, които са родени, израснали, творили и градили, оставили своята светла следа за поколения наред, изпълнили площадите, одухотворени от труда, ведри и спокойни, усмихнати, носещи плам и надежда.
  • Промишлеността – заводите, предприятията, цеховете, продукцията, селското стопанство, търговията, занаятите, дали поминък на местните жители.
  • Събитията – Празникът на розата, Световното първенство по парашутизъм, гости и известни личности от различни краища на света, посетили града ни, за да се потопят в атмосферата и историята му.
  • Върховете на Стара планина – историческите Столетов и Бузлуджа, през всички годишни сезони. Началото на строителството на Дом-паметник „Бузлуджа“.

Затова реших пред всички вас да споделя тази малка част от „Съкровищницата на татко“ – така нарекох кадрите, във всеки от които е запечатал по едно историческо послание. Историята на човек, къща, улица, площад, събитие, среща, спектакъл. Неговите стъпки с фотоапарат в ръка са стъпки във времето. Време, което вече е минало, а миналото е история!

Историята на времето, което сякаш се оказва най-ценното, а ние го пропиляваме и захвърляме с лека ръка.

Надявам се авторският албум „Моят Казанлък“ на Артин Азинян, който е изцяло черно-бял с няколко цветни нюанса, да се превърне в празник на сетивата, да ви донесе частица от нашия роден и любим град Казанлък там, където и да сте по света, за да можете на отнесете неговия дух в мислите и сърцата си!"

Фотограф-художник Бедрос Азинян



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00

Живот сред болни и изкуство за лек

Далеч от дома и близките си, за поредна година, ще посреща светлите Рождественски празници Галина Христова. Дипломираният електроинженер от години разделя живота си между България и Австрия, между родната Стара Загора, Варна, където е омъжена, и Виена,..

публикувано на 24.12.24 в 16:20

Почетен знак за театралния будител Пеньо Калчев

С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..

публикувано на 18.12.24 в 16:58

Иван Милев е носителят на голямата награда от шестото издание на Балканско квадринале на живописта

420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..

публикувано на 18.12.24 в 15:14

Коледна изложба изпъстри зала "Байер"

В Изложбена зала "Лубор Байер"  е подредена традиционната  Коледна изложба .  Официалното откриване е днес , 17-ти декември,  от 18.00 часа .  В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..

публикувано на 17.12.24 в 17:05