Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорски депутати и духовници активно защитават българските евреи

Снимка: архив

"Който спаси един човешки живот,

спасява цяла вселена"

Талмуда

 България е сред малкото европейски страни, успяла да спаси своите евреи от депортация и унищожение през Втората световна война.

  „Още с налагането на антисемитското законодателство у нас от 1940 г. българското общество се надига в защита на българските евреи. Във всички по-големи градове в страната има еврейски общности, както и в Стара Загора. Тук живеят около 450  семейства на евреи, около 1 450 мъже, жени и деца…

  В началото на март 1943 г. българското правителство подготвя депортацията на българските евреи от царство България за лагерите на смъртта. Гражданското общество научава за това намерение на българските власти и още на 6-ти и 7-ми март започват първите протести в защита на българските евреи от Кюстендил, от където са подпредседателят на парламента Димитър Пешев и някои от кюстендилските народни представители,  включили се в подписката 43-мата депутати в защита на сънародниците ни от еврейски произход. Активна роля в защита на българската еврейска общност играе и Българската православна църква. Първите групи евреи от големите градове Кюстендил, Пловдив, София са подготвяни с малко ръчен багаж за депортация“, припомня драматичните събития  за България и българските евреи, почти 50 000 д., уредничката  Райна Антова от Регионалния исторически музей. "Най-активни протестни действия има на 9-ти май, същата година срещу натиска на фашистка Германия да изпратим евреите от пределите на царска България към концентрационните лагери. На следващия ден – 10.03.1943 г. е отменена заповедта за депортация. Но това е временно отлагане“, продължава разказа.

  „По-късно с участието на цар Борис Трети и на действията на българското правителство с обосновката, че тези 50 000 евреи са нужни на България за строежа на пътища и ж.п. линии, ги изпращат в трудови лагери в страната, за да ги спасят от изтребление“, припомня историчката.

  Така е спряно депортирането на близо 50 000 души с ешелоните на смъртта  в Германия. В защита на българските евреи, с 43-та депутати, се обявяват монарха, правителството, Българската православна църква и представители на българската интелигенция, творци и обикновени граждани. Спасяването на българските евреи е  акт, който обединява целия народ да се  противопостави на  антисемитската политика в годините на Втората световна война.

В тази защита на българските евреи се включват и старозагорските депутати – Иван Киров Вазов и  адвокатът Иван Минков гласуват „против“  налагането на антисемитското законодателство от началото на 40-те години.

 Иван Киров Вазов е доктор по търговско право, ветеран от войните за национално  обединение, председател на дружество „Инвалид“ в Стара Загора, обединяващо всички инвалиди от войните и създава дом за военноинвалидите на Старозагорските минерални бани, дарявал цялата си депутатска, а сетне и министерската си заплата в подкрепа на сираците и вдовиците от войните.

  Иван Минков отказва да подкрепя антисемитските закони с мотива, че „не желае да има издевателство над когото и да е в неговата избирателна област.“  Двамата народни представители подписват декларацията на другите свои 41 колеги в защита на българските евреи.

Видинският митрополит Неофит, роден в гр. Гълъбово е начело на Светия синод, който се обявява открито срещу депортацията на евреите. Като подкрепя позицията на синода, стазагорският  владика Климент заявява, че всички се кланяме на един бог и евреите трябва да бъдат закриляни.

 През 2003 г. със заповед на министъра на образованието Даниел Вълчев, на 10-ти март с открит урок пред ученици, той обявява датата 10-ти март като ден на Холокоста у нас и като ден на спасението на българските евреи.

 Чуйте интервюто с Райна Антонова, историк в Регионалния исторически музей в звуковия файл. 

  Радио Стара Загора ще отбележи  годишнината от събитията през март 1943 г. с изложба, посветена на 80  години от спасяването на българските евреи и почитане паметта на 11 343-ма евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот, депортирани в лагерите на смъртта.

  Изложбата е организирана в партньорство с  Регионалната организация на евреите „Шалом“ – Стара Загора, Държавен архив Стара Загора и СУ “М. Горки“.  Откриването е в 18 ч. на 16-ти март, четвъртък, във фоайето на Радио Стара Загора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58