Община Разлог предприе спешни мерки по предотвратяване на бедствия причинени от реки минаващи през нейната територия, в следствие на обилни дъждове. По разпореждане на инж. Красимир Герчев, кмет на Община Разлог, е съсредоточена техника и хора над Разлог, за да се намали нивото на водите на река „Язо” в самия града. Водите на реката заляха моста на ул. „Шейново” и ул. „Стефан Стамболов”. Диги от чували с пясък защитават къщите до парка на ул. „Христо Ботев” от придошлата река „Язо”. Това съобщиха от пресцентъра на общината.
В село Баня реките „Малко Глазне” и „Пихла” излязоха от коритата си. На място е изпратена допълнителна техника и хора, за да се избегнат по-големи щети. Община Разлог изпълнява проект за укрепване коритото на река Пихла. В участъците, където реката е укрепена няма опасност за местното население и техните жилища. В неукрепените участъци, като зоната около бившия консервен завод реката е неконтролируема.
Екипи от общината следят нивото на реките в града и съставните селата.
Кметът Красимир Герчев информира, че в междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет днес ще бъдат разгледа внесените през втората половина на 2012г. предложения за финансиране за извършване на дейности за предотвратяване на бедствия и аварии, свързани с обезопасяване на реките.
При одобрение на финансирането една от реките, която ще бъде укрепена е „Язо”. Става дума за изграждане на стени на коритото на местата, където няма или са ниски. Река „Язо” няколкократно е излизала от своето речно корито при високи води и причинява наводнявания в участъци на улиците „Шейново” и „Изворите”.
Военна клетва положиха днес 24 военнослужещи, от които 6 жени, на площад „Георги Измирлиев“ в Благоевград. Новопостъпилите войници изрекоха свещеното „Заклех се!“ в присъствието на кмета на община Благоевград Методи Байкушев, председателят на Общинския съвет Антоанета Богданова, заместник областният управител Христо Ангелов, представители на..
Спряно е изграждането на водопроводна връзка от пернишкото село Драгичево към бензиностанция на автомагистрала „Струма”, съобщи кметът на селото Виктор Викторов. Местният управник е категорично против питейната вода да се ползва за промишлени нужди, преди проблемът с водоснабдяването на населеното място да е изцяло решен. Кметът на Драгичево Виктор..
Кметът Методи Байкушев и председателят на Нидерландско-българската бизнес асоциация (НББА) Едуард Симелинк обсъдиха възможностите за сътрудничество между Община Благоевград и Асоциацията на съвместна среща в кметския кабинет. Тема на разговора бе стратегическото разположение на Благоевград, възможностите за бизнес развитие, образование и култура,..
16 000 плодни, медоносни и горски дръвчета ще раздаде на перничани "Гората.бг". Фиданките ще бъдат раздавани директно на всеки желаещ от 15.00 часа до сградата на пощата на площад „Кракра” в Перник. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - сливи жълта афъзка, ароматни дюли, кайсии - зарзали, облачински вишни, ябълки, череши, както и паркови и медоносни..
Все още не е ясно дали ще започне обследване състоянието на започнатия преди повече от 40 години язовир "Кюстендил". Идеята за отпускане на 300 хил. лева от държавния бюджет съобщи вицепремиера Атанас Зафиров, който се запозна с проблема на място при посещението си в Кюстендил преди дни. От областната управа в Кюстендил казаха за Радио Благоевград,..
Над 4000 участници от 52 маскарадни групи от цялата страна ще вземат участие в Националния маскараден фестивал "Джамала“ 2025 година “ . Второто издание на фестивала ще се проведе на 15 и 16 февруари на площад "Велбъжд“. Началото ще бъде поставено в събота,15 февруари от 10.30 часа, с детско фолклорно шествие. В двата дни на фестивала площадът в..
Депутатите ще започнат работа с изслушване на вътрешния министър Даниел Митов. В рамките на парламентарния контрол той ще отговаря и на въпрос за действията по разследване на личния архив на издирвания от властите Петьо Еврото. Министърът на вътрешните работи ще бъде изслушан в НС и за твърдения на полицай от Областната дирекция на полицията в..