Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови протести готвят надзирателите в Бобов дол и Самораново

Нови протести готвят надзирателите на затвора в Бобов дол и затворническото общежитие в с.Самораново, община Дупница, съобщи Георги Стоянов, член на управителния съвет на Синдиката на служителите на затворите в България. Решение за това, как ще се състоят протестите занапред, ще бъде взето на открито събрание пред затвора в Бобов дол в петък. „Министерството на правосъдието не възнамерява да спази закона и да изплати дължимите по Закона за министерството на вътрешните работи от 1 юли суми за индексиране на заплатите, нощен труд, време на разположение, както и да изпълни поетия след септемврийските протести на надзиратели ангажимент за изравняване на получаваните суми за храна и работа при специфични условия на труд с тези в Министерството на вътрешните работи", каза Стоянов. Той посочи, че към края на тази година Главната инспекция "Изпълнение на наказанията" има задължения в размер на 24 млн. лв. за покриване на борчове към доставчици, "ВиК"-оператори и електричество. „Бюджетът за 2015 година е орязан с 10 процента. Затова трябва да предприемем необходимите действия, преди приемането му на второ четене в НС“, каза още Стоянов. Той припомни, че протестите на служителите на затворите в страната продължават вече пет години, а до момента няма никакви индикации за предприети действия от страна на правосъдното ведомство за разрешаване на проблемите. Стоянов допълни, че продължава и печеленето на съдебни дела от служители на министерството в цялата страна за изплащането на допълнителния труд на служителите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Първи ден на „Златен грозд “

Eдно от най-обичаните и очаквани събития за почитателите на мелнишкото вино и българските традиции – „Златен грозд“ отново събра на мегдана на най-малкия, но изпълнен с дух – град Мелник. Събитието представи най-добрите местни вина, съчетавайки ги с богата културна програма и кулинарни изкушения. Гости на първия ден на фестивала бяха Йорданка Чобанова..

публикувано на 08.02.25 в 19:40

Зимен празник в ски парк"Картала"

Снежни приключения и незабравими емоции изпълниха ски парк „Картала“ по време на тазгодишния Зимен празник. Стотици любители на планината приеха с ентусиазъм отправените към тях забавни предизвикателства и показаха спортен дух в различни състезания, сред които ски слалом-мини, сноуборд слалом, пързаляне с шейни и теглене на въже, а победителите в тях..

публикувано на 08.02.25 в 19:26

Над 1 000 участници във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман"

Общо 14 групи взеха участие във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман". Тринайсет от групите, без домакините, участват и в конкурса на фестивала, където ще бъдат връчени награди в различни категории - атрактивност, стилистика на костюмите, маски и обредност. Сред сурвакарите в местната група има и бебе на 2 месеца и половина. В традиционния..

публикувано на 08.02.25 в 17:18

Протест в Бобов дол заради ограничен достъп до работни места

Повече от 200 души са събраха на протест днес в центъра на Бобов дол. Местните жители протестират срещу отказания достъп до работните места на заетите в няколко местни предприятия. Те изказаха недоволството си срещу собственик на предприятие за детайли и заготовки за тежката промишленост - фирма "Маг", който е ограничил достъпа до останалите фирми,..

публикувано на 08.02.25 в 14:22
Съдебната палата в Кюстендил

Районен съд – Кюстендил взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на обвиняем в отглеждане и държане на наркотични вещества

Мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на 34 – годишен обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества, определи Районен съд – Кюстендил. Съдът уважи искането, направено от Районна прокуратура – Кюстендил за вземане на най – тежката мярка за неотклонение. Защитата пледира за по- лека мярка:..

публикувано на 08.02.25 в 13:25

“На Сурва в Джерман”

Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”.   Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..

публикувано на 08.02.25 в 08:36

"Златен грозд" в Мелник

Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..

публикувано на 08.02.25 в 08:34