На 31 март (вторник), от 18:00 часа в Голямото концертно студио на Радио Благоевград (ул. „Иван Михайлов” № 56) ще гостуват писателят Галин Никифоров и неговият най-нов роман – „Лисицата” (издаден от „Сиела”, ноември 2014 г.)., с участието на проф. Цветан Ракьовски.
Макар да не попада често в светлините на медийното внимание, роденият през 1968 г. в Добрич Галин Никифоров е българският автор, чийто романи са най-номинираните и награждавани с най-авторитетните български литературни награди за проза в последните 10 години: две номинации в конкурса за наградата „ВИК“ за Роман на годината (2007 и 2009), четири номинации за наградата „Хеликон“ за най-добра белетристична книга на годината (2006, 2009, 2011 и 2015 - последната е за „Лисицата”), две номинации за наградата „Елиас Канети“ и по една за „Христо Г. Данов“ (2010), „Развитие“ и „Светлоструй“; през 2003 г. е отличен с наградата „Развитие“ за нов български роман - за „Умерено нежно”; през 2008 г. – с наградата „Светлоструй“ (за романа „Добро момче“), през 2011 г. е удостоен с наградата „Елиас Канети“ за романа „Къщата на Клоуните“, като през същата година – за романа „Лятото на неудачниците” става носител и на наградата „Български роман на годината 2010“, създадена от Фонд „13 века България“.
В интервю за „Литературен вестник” Галин Никифоров разказва за раждането на „Лисицата”: „Веднъж по радиото чух за един азиатски мит: че лисицата знаела тайната на „златното хапче” – безсмъртието, а по това време исках да напиша роман с главно действащо лице жена, и то не каква да е, а жена, която да е абсолютното олицетворение на съвършената женска природа, нещо, което съм предал в ретроспективните глави на романа: жената дете, жената майка, жената сексуална богиня и накрая, чрез едно „завъртане” на сюжета – и на жената Бог. Освен този мит, за който чух, имах и една стара новела на име „Вещица №11”, с една серийна убийца, която правеше чудовищни неща, но накрая умря от любов, както и един разказ – „Гамбит Робертино”, в който се разказваше за един ексцентричен полицейски инспектор. Това бяха основите на романа, които, както обикновено се случва при мен, след това се разпаднаха и изчезнаха, а героите се създадоха сами, много по-различни от първоначалните. От друга страна, исках отново да пиша за това, което ме вълнува най-много – проблема за смисъла на живота и за мъдростта на смъртта. Латинското удължение, което отпадна от загавието на романа – първоначално го наричах „Лисицата: Nascentes morimur” – означава „Раждайки се, умираме”, като неговият смисъл олицетворяваше втория план в романа, който е по-важният: как да живеем, какви да бъдем, какво да ценим, приели стряскащия факт, че сме смъртни. Аз не знам целия отговор на това, но мисля, че любовта, смирението и вътрешният покой са част от него и осмислят до голяма степен земния ни път."
Събитието е в рамките на ежемесечната поредица "Литературни дни в Радио Благоевград".
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева, която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт". Наградата връчи вицепрезидентът Илияна Йотова. Видеокастът "Говори..." на дирекция "Дигитални..
Театър „Зазу“ подкрепя благотворителната кампания „За игри без бариери“. Приходите от три представления на спектакъла „Рибарят и златната рибка“ ще бъдат дарени за изграждане на комбинирана детска площадка в Благоевград, където децата със и без увреждания ще могат да играят заедно, да се смеят и да развиват своите умения. Кога и къде..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос в..
Днес беше емоционален и запомнящ се ден в БНР Благоевград. След близо 40 години неуморен труд, всеотдайност и изключителен професионализъм, звукорежисьорът Румен Танев излезе в заслужен отдих. Сълзи на радост и носталгия изпълниха очите на неговите колеги, докато Танев произнасяше думите си към екипа. "Благодаря, че работих с вас!" – каза..
Арт салонът на Радио Благоевград е домакин на изложба с мото „Модна фотография“. Лицата на изложбата са обичаната актриса Ана Пападопулу и Ева Кикерезова. Те вдъхват живот на кадрите, представяйки модата като изкуство, с нюанс на винтидж. Изложбата е продължение на традицията в навечерието на коледните празници, в Арт салона на Радио Благоевград..
Радио Благоевград и катедра „Мода“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ канят всички любители на изкуството и естетиката на едно вдъхновяващо събитие – изложбата „Модна фотография“. Откриването ще се състои на 18 декември от 16:30 часа в арт салона на Радио Благоевград. Посетителите ще имат възможността да се насладят на стилни..
Днес, на 51-вия рожден ден на Радио Благоевград, отбелязваме не просто годишнина, а половинвековна история, изпълнена с вдъхновение, упоритост и любов към слушателите. Това е ден за празнуване на всички, които превърнаха радиото в дом за култура, информация и сърдечност – място, което пулсира с ритъма на живота в региона. Радио Благоевград..