Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 200 деца се записаха като читатели в Регионална библиотека в Световния ден на книгата и авторското право

Снимка: БГНЕС

В Регионална библиотека "Димитър Талев" Благоевград се проведе Ден на отворените врати. Инициативата е във връзка със Световния ден на книгата и авторското право - 23 април и за насърчаване на четенето сред децата. Всички желаещи деца до 14 години, които все още не са читатели на библиотеката, имаха възможността днес от 10.00 до 17.00 часа да се запишат в Детски отдел напълно безплатно. До 15.00 часа вече бяха записани над 200 деца. Четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ с ръководител г-жа Йорданка Пармакова участваха в литературно четене, посветено на 150 от смъртта на американския писател Марк Твен. Директорката Райка Христова и служител на библиотеката прочетоха на децата откъс от книгата на Марк Твен „Приключенията на Том Сойер“. Учениците също четоха откъс от историческия роман „Принцът и просякът“ и отговаряха на въпроси в предварително подготвена викторина с биографията и афоризми на Марк Твен. Като награда те получиха своите безплатни едногодишни абонаменти за библиотеката. Кампанията на община Благоевград „ Прочети -замени” за насърчаване на четенето на книги днес отново заработи с откриване на обновените къщички за книги. Сега те са още по-красиви и с по-богато съдържание. Инициативата, която се провежда за втора поредна година в Благоевград също бе част от мероприятията, свързани с днешния Световен ден на книгата и авторското право.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

“На Сурва в Джерман”

Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”.   Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..

публикувано на 08.02.25 в 08:36

"Златен грозд" в Мелник

Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..

публикувано на 08.02.25 в 08:34

Слънчево и студено време

Днес, 8 февруари, над Западна и Централна България времето ще е предимно слънчево с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина. Максималните температури ще бъдат между 1° и 6°.

публикувано на 08.02.25 в 08:17

Няма да удължават грипната епидемия в Перник

Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..

публикувано на 07.02.25 в 17:29

АПИ: Разлято масло на АМ "Струма" затруднява трафика

Временно е ограничено движението в крайна дясна лента на АМ "Струма", при км 15, в посока София поради аварирал тежкотоварен камион.  Трафикът се осъществява в активната и изпреварващата лента. На мястото има разлято масло и се опесъчава. Шофирайте внимателно и със съобразена скорост.

публикувано на 07.02.25 в 17:20

Крачка към изграждане на високотехнологичен завод в Симитли

На днешно редовно заседание общинските съветници в Симитли приеха предложението на кмета на общината Апостол Апостолов за изработване на подробен усторйствен план – план за застрояване за изграждане на предприятие за брониране и производство на военна техника. Решението е с огромно значение за развитието на икономиката в Симитли и е стъпка към..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Село Полето празнува Трифон с богата програма

Село Полето празнува Трифон Зарезан с богата програма. В събота, 8 февруари, от 12:00 часа на площада ще се лее вино, ще се вият хора и ще се хапват вкусни гозби. По стара традиция за Трифон Зарезан – Деня на лозаря и винаря, се събират винопроизводителите и кулинарите от Полето, за да участват в надпревата в конкурс за червени и бели вина, за..

публикувано на 07.02.25 в 15:57