Църковният празник е наречен от народа Илинден. Десетки миряни изпълниха рано тази сутрин благоевградския катедрален храм „Въведение Богородично“. В осем часа започна утринната света литургия, която отслужи отец Андон Шавулев. За Евелина от Благоевград този ден е специален. Вече 35 години тя идва в църквата, за да раздаде погача за здраве. Нарекла е този ритуал за сина си Илиян, който носи името на дядо си Илия. На този ден семейството на Евелина и Илиян си пожелават здраве, щастие и благоденствие. Такова е и посланието, което отравят към всички българи на Илинден. Денят на Св. пророк Илия е сред най-почитаните от българския народ празници. Много от православните храмове в Югозападна България носят неговото име. Там днес раздават курбани за здраве.
Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители. Решението на съда е публикувано на сайта на институцията. През ноември миналата година Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет оспорване в 52 секции законността на произведените на 27 октомври избори за народни представители в 51-вото..
Тренировка по спасяване на паднал от скала катерач проведе Аварийно-спасителният отряд към община Перник. Учението се състоя на Пернишката крепост в присъствието на ръководителя на „Пещерно спасяване” Никола Дончев. В тренировъчното занимание участие взеха 8 служители от аварийно- спасителния отряд. Част от тях не са перничани, но работят в Перник,..
Не са установени отклонения при направените полеви измервания на показателите на водата на река Струма, която тази сутрин потече в ръждивочервен цвят в центъра на Перник, съобщават от РИОСВ- София. При пристигането на експертите водите в коритото на реката са били мътни, в кафяв цвят, видимо кални след падналия силен дъжд. Изпратеният на място екип на..
Българският патриарх Даниил ще отслужи утре,14 март, Преждеосвещена света литургия, в катедралния храм "Св.вмчк Георги Победоносец" в Дупница. Началният час на службата е 09:00 часа. Посещението на българския патриарх в Дупница е и във връзка с провеждането на свещеническа конференция за Дупнишка духовна околия, казаха от архиерейското наместничество..
Бившият кмет на Кюстендил Петър Паунов, който беше начело на общината в продължение на четири мандата, е избран в новия състав на Висшия църковен съвет. Изборът е във връзка с изтичането на четиригодишния мандат на членовете на Висшия църковен съвет и в изпълнение на чл. 74 от Устава на Българската православна църква. От Кюстендилската духовна околия..
Продължава залесяването в района на ДГС "Рилски манастир". И днес служители на ЦУ на ЮЗДП засаждат фиданки по повод 100-годишнината на Седмицата на гората. За първи път тя е отбелязана през 1925 година. В чест на юбилея в залесяването се включват всички служители на ЮЗДП и териториалните му поделения. Служители на ДГС "Невестино" и стажант от..
23-годишен перничанин е задържан за шофиране на автомобил след употреба на наркотични вещества и за притежаването на наркотици, съобщи регионалният говорител на МВР в Перник Венцислав Алексов. Тази нощ в пернишкия квартал "Изток“ автопатрул на Второ РУ спрял за проверка лек автомобил. Водачът му бил тестван с техническо средство за наркотични вещества..