Община Благоевград започва дезакаризацията на зелените площи, както в централна градска част, така и по кварталите в града. Обезпаразитяването се извършва ежегодно по предварително изготвен график два пъти в годината. Дезакаризация се прави в района на училища, социални домове, детски заведения и най- посещаваните тревни площи в града с цел да се ограничи развитието на кърлежи. Пръскането срещу паразити за предотвратяване на разпространението на инфекциозни заболявания ще се извършва от петък /22 април / до неделя /24 април/ по график.
Първото третиране обхваща над 450 декара тревни площи. Пръскането ще се извършва в нощните и ранни часове на денонощието с препарата „Алфацин 60 СК”, който има карантинен срок от 24 часа.
Освен срещу кърлежи, ще бъде пръскано и репеленти, отблъскващи влечугите. На местата, които ще се пръска, ще бъдат поставени указателни табели, потвърждаващи третирането с точено фиксирани дата и час за обозначаване на карантинния срок. Уведомени са всички директори на учебни заведения, социални домове и детски градини. Сред обектите, които ще бъдат дезакаризирани през периода 22- 24 април са парк „Бачиново”, детските площадки, алеята към парка, „Ловен дом”, Централна градска градина, тревни площи на площад „Георги Измирлиев”, кв. „Вароша”, Общински младежки дом, всички квартали, детски заведение, училища, социални домове, болници и други.
Броят на клиентите в търговски вериги в Перник намаля днес след призива за бойкот заради високи цени. Мнозина от перничаните подкрепят инициативата, но не вярват, че тя ще има резултат. Перничани са разделени в мнението си относно ефекта от обявения днес бойкот на големите търговски вериги. Без пазаруване: Ден на бойкот на търговските вериги..
Уникална изложба от артефакти, открити в археологическия обект край село Гърмен, ще провокира вниманието на посетителите на Регионалния исторически музей в Благоевград до средата на март. Експозицията беше открита днес във фоайето на музея. Над 100 находки ще разказват за историята на Градът на победата – Никополис ад Нестум. С тази изложба..
Необходимостта от оптимизиране на стартиращия проект “Иновативни здравно-социални услуги" е обсъдена при днешното посещение на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Перник, съобщиха от общинския пресцентър. Пред министър Гуцанов кметът на Перник Станислав Владимиров е изразил сериозна загриженост по отношение на намалените..
Новите паралелки, заложени в Държавния план-прием за област Кюстендил за учебната 2025/2026, са две: “Горско и ловно стопанство” в ПГСС “Св. Климент Охридски” - гр. Кюстендил и “Моден дизайн” в ПГОСУ - гр. Дупница. Броят на предложените паралелки за учебната 2025/2026 г. е 32. От тях 21 са за професионално обучение, а 11 са профилирани паралелки. Няма..
Живущи в Блок 16 на една от централните улици в Перник - „Кракра” са депозирали жалба в ОбС срещу денонощен магазин, разположен на партера на сградата. Те настояват да бъде извършена проверка на магазина, да бъде прекратено удълженото му работно време и да бъдат премахнати отопляемия навес, в който са разположени маси и столове. Събиране на пияни тълпи..
Явор Анастасов ще одитира две от общинските дружества, това решиха днес местните парламентаристи в Благоевград на провелото се извънредно заседание. Дневният ред включваше една точка - избор на регистрирани одитори за заверка на годишните финансови отчети за 2024 година на СБАЛО „Св. Мина“ ЕООД и „Общински футболен клуб Пирин“ ЕООД. След..
Жителите на Благоевград оставиха празни големите вериги магазини в деня на бойкот заради високите цени на хранителните стоки, видя репортер на Радио Благоевград. Няколко организации са в основата на инициативата по примера на други държави от региона – Хърватска, Северна Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина. Те предлагат правителството..