Ново огнище се разгоря край село Мечкул, в района на Кресненското дефиле, където продължава да бушува голям пожар. Точно от участъка около селото тръгна преди два дни огънят. Другият критичен участък остава над село Влахи, където продължава гасенето. Пресеченият терен не позволява механизирана техника и това затруднява работата на екипите. Вниманието е насочено и към това да не бъде достигната границата на Национален парк Пирин. Става дума за три огнища на юг към селото, но те са високо в планината и няма опасност за населеното място, каза по-рано главен комисар Николай Николов.Близо хиляда души участват в гасенето на пожара в Кресненското дефиле. В потушаването му преди това се включиха и два военни хеликоптера, специализирана наземна техника, доброволни формирования от София и Пловдив, както и доброволци и от близките населени места. Огънят не застрашава къщите в селата в близост, но ток в там няма да има и тази вечер. Пътят през Кресненското дефиле е отворен, но задимен. Призовават се водачите на МПС за изключително внимание в участъка. Пожарът обхваща над 10-километров участък между селата Мечкул и Влахи, успоредно на главен път Е-79.
За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания, открити през предходната година. Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в..
ОДМВР-Благоевград издирва Хава Алиаза - на 39 години, и сина ѝ Алим Чолаков Алиаза - на 7 години, и двамата от с. Аврамово, общ. Якоруда. Те са в неизвестност от 10.02.2025 година. Жената е висока 172 см. със слабо телосложение, кафяви очи, дълга кестенява коса, която е прошарена. Детето е с ръст около 110 см., пъстри очи и къса руса коса...
Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите. Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят. Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..
За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей организира временна изложба „Българска археология 2024“. По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон, като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. Тази година съорганизатори са 19 исторически и..
Възстановено е движението на пътя за София през Владая, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Временно то беше спряно заради катастрофа на софийска територия и причиненото заради нея огромно задръстване, като автомобилите се пренасочваха по автомагистрала "Струма". Катастрофа затвори временно пътя Перник -..
Временно е затворен пътя за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала „Струма”, където движението също е затруднено заради огромните колони от ТИР- ове и автомобили. Затруднения е..
Как ненужните вещи могат да бъдат превърнати в изкуство показва пернишката художничка Боряна Боко. Тя показва в изложба 31 малки картини, изработени от плат, найлон и пластмаса. Изложбата е озаглавена "Времеви клетки” и ще бъде открита тази вечер в новата галерия "Аргус” в Перник. В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на..