РЗИ - Благоевград отбеляза Световния ден за борба със СПИН – 1 декември. Пред ученици и студенти, екипа на здравната инспекция представи дейността си по превенция на ХИВ от началото на годината.
Д-р Веселка Мончева съобщи, че за последните 12 месеца са се изследвали 1463 души, а положителен е бил резултата само на един от тях.
„Това, което показват цифрите е успокояващо и в допълнение мога да ши информирам, че заразеният е разкрил самоличността си и вече се лекува.“
Д-р Мончева каза, че разпределени по пол, в процентно съотношение, 51 процента от изследвалите се, са жени.
„Останалата част са мъже, като най-много изследвани са във възрастовата група под 19 годишни, следвани от групата 25-29 годишни.“ (Чуйте звуковия файл...)
Д-р Веселка Мончева припомни, че мобилният кабинет за изследване КАБКИС функционира от 2005, като до момента през него са преминали близо 30 хиляди души и само четирима са били с положителен резултат за наличие на вируса СПИН. От РЗИ изтъкнаха и факта, че Благоевград е една от малкото общини в страната, в която има и успешно работеща общинска програма за превенция сред уязвимите групи. Като пример за добро сътрудничество, бе дадено и доброто взаимодействие межди здравната инспекция, община Благоевград и неправителствените организации.
След отчета, бе организирано шествие, в което се включиха ученици и студенти. То премина през централната част на Благоевград и завърши пред сградата на читалището, откъдето бе спусната голяма червена панделка – символ на Световния ден за борба със СПИН.
Eдно от най-обичаните и очаквани събития за почитателите на мелнишкото вино и българските традиции – „Златен грозд“ отново събра на мегдана на най-малкия, но изпълнен с дух – град Мелник. Събитието представи най-добрите местни вина, съчетавайки ги с богата културна програма и кулинарни изкушения. Гости на първия ден на фестивала бяха Йорданка Чобанова..
Снежни приключения и незабравими емоции изпълниха ски парк „Картала“ по време на тазгодишния Зимен празник. Стотици любители на планината приеха с ентусиазъм отправените към тях забавни предизвикателства и показаха спортен дух в различни състезания, сред които ски слалом-мини, сноуборд слалом, пързаляне с шейни и теглене на въже, а победителите в тях..
Общо 14 групи взеха участие във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман". Тринайсет от групите, без домакините, участват и в конкурса на фестивала, където ще бъдат връчени награди в различни категории - атрактивност, стилистика на костюмите, маски и обредност. Сред сурвакарите в местната група има и бебе на 2 месеца и половина. В традиционния..
Повече от 200 души са събраха на протест днес в центъра на Бобов дол. Местните жители протестират срещу отказания достъп до работните места на заетите в няколко местни предприятия. Те изказаха недоволството си срещу собственик на предприятие за детайли и заготовки за тежката промишленост - фирма "Маг", който е ограничил достъпа до останалите фирми,..
Мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на 34 – годишен обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества, определи Районен съд – Кюстендил. Съдът уважи искането, направено от Районна прокуратура – Кюстендил за вземане на най – тежката мярка за неотклонение. Защитата пледира за по- лека мярка:..
Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”. Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..
Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..