Жилищният фонд в област Кюстендил се състои от 58 225 сгради или с 13 повече в сравнение с 2016 година. Това сочат данни за статистиката към края на миналата година. Жилищата във всички сгради са 86 806. В градовете са 53 на сто от всички жилища в областта, а в селата - 47 процента.
Стоманобетонните и панелните сгради са 1 295 с 12 528 жилища в тях, тухлените - 48 939 с 66 210 жилища, а 8 068 жилища се намират в 7 991 сгради с друга конструкция.
По данни на статистиката, преобладаващата част от жилищата са с две и три стаи, а едностайните - 7,3 процента. По-голямата част от всички едностайни жилища са в градовете, а многостайните с четири и повече стаи в селата.
В област Кюстендил най-голям е относителният дял на жилищата, построени в периода 1971-1980 г. - 20,6 процента, а най-нисък след 2011 г. - 0,5 на сто.
Осигуреността с жилища на 1000 души от населението в областта е 717 при средно за страната 561. Най-много жилища на 1000 души от населението са регистрирани в общините Трекляно - 2909 и Невестино - 2408, а най-малко в общините Сапарева баня - 551 и Дупница - 599.
Жилищата в областта се обитават средно от 1,4 души, като при жилищата в градовете показателят е 1,8 души, а в селата - 0,9 на сто. Най-висок среден брой лица на едно жилище през 2017 г. е регистриран в общините Сапарева баня - 1,8 и Дупница - 1,7, а най-нисък в общините Невестино и Трекляно, съответно 0,4 и 0,3.
На човек от населението в областта полезната площ е 51,8 кв. м., като най-голяма е в общините Трекляно и Невестино, съответно 176,3 и 137,2 кв. м., а най-малка в община Сапарева баня - 42,3 кв. метра.
Преобладаващата част от жилищата 85 194 е частна, а само 1 284 жилища са държавна или общинска собственост.
Над една пета от жилищата в област Кюстендил имат висока степен на благоустроеност - освен електричество, водопровод и канализация, имат изградена инсталация за отопление. Само 0,3 процента от жилищата в областта нямат електричество, водопровод и канализация.
1145 обекта са проверени от регионалните здравни инспекции за периода 4-7 февруари. Акцията е по разпореждане на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов и е свързана с нерегламентираното предлагане и прилагане на различни естетични процедури. Проверките обхващат обекти в цялата страна. Сред констатираните нарушения са наличие на ботулинов..
Мъж на около 40 години е починал при трудова злополука в хотел в Банско. Инцидентът е станал сутринта по време на ремонт на товарна платформа, с която се транспортирала посудата от ресторанта. Мъжът, който е служител по поддръжката на хотела, се опитал да отстрани аварията, но платформата се задвижила и го затиснала. За случая е подаден сигнал в..
„Кривият тунел“ в Кресненското дефиле е ремонтиран. Вече е осветен. Подновена е пътната настилка. Съоръжението е пребоядисано. Маркировката е подновена. Това съобщи на брифинг днес главен инспектор Сергей Алексов, началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Благоевград. Сменени са разделителните елементи през Кресненското дефиле, т.н. колчета. АПИ..
Възрастна жена е пострадала при пожар в къща в Перник. Инцидентът е станал в късния следобед вчера, съобщават от пресцентъра на ОДМВР- Перник. На подадения сигнал реагирали незабавно и локализирали пламъците два екипа пернишки огнеборци. Засегнати от пожара са техника и мебели, опушени са и стените на жилището. Пострадала е 85-годишна жена собственичка..
Благоевградчани почетоха Деня на Св. Харалампи. Десетки миряни донесоха още вчера бурканчета с мед, които тази сутрин бяха подредени в църквата „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“. От години бурканчетата с мед се подреждат под формата на кръст, а до тях греят свещички, запалени за здраве и благоденствие. Вярващи в силата на..
Професионалната гимназия по селско стопанство "Свети Климент Охридски“ в Кюстендил организира „Седмица на лозаря”. Инициативата ще се проведе от днес до 14 февруари. Програмата включва провеждането на открит урок на тема "Размножаване на лозя“ и практика по резитба на лозя в опитното стопанство на гимназията. Лекция на тема "Основи на резитбата на..
Започна набирането на творби за участие в осемнадесетото издание на конкурса "Пролет върху листа". Той се организира от Община Кюстендил и е утвърден форум на детското творчество, радващ се на много широка популярност в цялата страна. Детските творби се приемат до 21 март на адреса на отдел "Култура и духовно развитие“ към Община Кюстендил –..