Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вицепрезидентът Илияна Йотова: В единението на народа е силата и мощта на една държава


В село Баня,  община Разлог  отбелязаха 140-тата годишнина от Кресненско-Разложкото въстание. Денят 14-ти ноември не е избран случайно. Поставя се краят на шестдневната свобода на селото по време на въстанието. Тогава селото е опожарено, а по-голямата част от жителите му загиват в битката с турската войска. Днес площадът пред кметството събра жителите на общината, както и гостите – вицепрезидентът Илияна Йотова, депутатът от Коалиция за България Тома Томов, кметовете на Разлог, Гоце Делчев и Кресна. След краткото тържество, на което слова произнесоха и кметовете на село Баня Мария Юрганчева и на Разлог Красимир Герчев, венци бяха поднесени на паметника в местността Баненска буна,където се е водило най-тежкото сражение.Тържествата завършиха със заря.

Изпитанията пред българите винаги са били тежки. По-силни от тях обаче са волята и стремежът към свобода, справедливост и правда.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в село Баня на тържественото отбелязване на 140 години от Кресненско-Разложкото въстание.Снимка

140 години въстанието ни казва какво е да обичаш Род и Родина, учи ни, че няма свобода, ако дори един българин остане поробен. И най-важното – че в единението на народа е силата и мощта на една държава. Днес тези завети са по-живи от всякога“, отбеляза вицепрезидентът.

Илияна Йотова посочи, че скоро след извоюваната свобода Берлинският конгрес потъпква идеала на българския народ. „С документи, конгреси, конференции може да се разделят територии, но не може да се раздели народ и да се изтръгне желанието му за обединение“, заяви вицепрезидентът. „500 години окови не сломиха волята за свобода и единение, те са в кръвта ни, в това да си българин“, посочи в приветствието си Илияна Йотова. „Без хората, родени по тези земи и платили висока цена за саможертвата си, нямаше да бъдат възможни съединението и независимостта на България“, отбеляза вицепрезидентът. „Пред всички тях даваме една клетва – да бъдем достойни за паметта им“, изтъкна Илияна Йотова.

Илияна Йотова можете да чуете в звуковия файл

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Даниел Митов

Няма да бъде оставено без последици поредното посегателство и агресията срещу полицаите, каза Даниел Митов

Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..

публикувано на 22.02.25 в 16:39

10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане"

Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото.  По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани. 

публикувано на 22.02.25 в 16:17

Четиринадесет претендентки за новата девойка "Кюстендилска пролет"

Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година.  Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..

публикувано на 22.02.25 в 11:16

Избори в Сандански

Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са  преминали обучение  за провеждане на нов избор за общински  съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари.  130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина  за отказите е по-малкото заплащане.  Редовните  избори за общински съветници в Сандански бяха..

публикувано на 22.02.25 в 11:13

Слънчево и студено време

Днес ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър. Температурите ще са в много широки граници, минималните - от минус 15°-минус 17° на места в Източна България до минус 6°-минус 8° в отделни райони..

публикувано на 22.02.25 в 07:33

Районният съд в Благоевград отчете дейността си за 2024 година

На Общо събрание на съдии и съдебни служители в Районен съд – Благоевград, беше представен годишният отчетен доклад за  дейността на правораздавателната институция през 2024 година. Гости на събранието бяха председателят на Окръжен съд-Благоевград съдия Петър Узунов и зам.-председателите на Окръжен съд - Благоевград съдия Лилия Масева и съдия Татяна..

публикувано на 21.02.25 в 19:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За миналата..

публикувано на 21.02.25 в 17:04