От началото на 2018 година на територията на Регионалната дирекция по горите /РДГ/ Кюстендил са констатирали 229 нарушения, от които горските инспектори и служителите при РДГ – Кюстендил са съставили 146 акта. Най-многобройни са актовете по Закона за горите – 225, съобщи директорът на РДГ Здравчо Тодоров. Издадени са били 141 наказателни постановления, а наложените глоби възлизат на 21 990 лв. По контрола и опазването на горските територии са извършени 7830 проверки, а констатираните нарушения са 158.
Върховият корояд е основният вредител на територията на дирекцията, посочи Здравчо Тодоров. Популацията на корояда е достигнала огромни размери и причинява изсъхване на дърветата от бял бор. Изсъхването, причинено от корояда, е на надморска височина от 900 до 1200 м.
През последните три години от корояди е засегната 15,5 процента от площта, заета с бял бор. До края на ноември, в гори с повреди от корояди са инвентаризирани 3478,2 ха, а през 2017 г. – 3338,9 ха. От тях за санитарна сеч са отдадени 90 процента. В тези гори сеч, през 2018 г., е извършена на 86 процента, посочи Тодоров.
Анализът на данните за засегнатите през последните години площи от нападение на корояди показва тенденция към намаляване интензивността на разпространение им, но работата по преодоляване на нападението от корояди в иглолистните гори ще продължи приоритетно и през 2019 г., допълни още директорът на РДГ.
През годината на територията на РДГ-Кюстендил са регистрирани 22 пожара. Низово са засегнати 278 дка горски територии от тях 124 дка са незалесени площи. Основната причина за възникналите пожари си остава небрежното боравене с открит огън при почистване на земеделски земи от треви и растителни остатъци, посочиха от РДГ.
Противоепидемичните мерки в Кюстендилска област са отменени от днес, 6 февруари. Те бяха въведени със заповед на директора на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков и бяха в сила от 29 януари до 5 вевруари. Причината е в значителния спад на заболеваемостта от грип и остри респораторни заболявания. За периода от 29 януари до 4 февруари случаите са били..
Мъжът, който се беше барикадирал въоръжен в дома си в Благоевград, предаде доброволно пистолета и допусна полицията и специалисти-психолози да влязат в жилището. Сигналът за въоръжен мъж, който се е барикадирал в семейния апартамент, е подаден рано сутринта от съпругата му , която признала, че в жилището се намира и нейния законно притежаван..
Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена демонстрация..
РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”. Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..
Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..
Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала. Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа.