Последните данни от замерванията в българския участък на река Драговищица от 15 декември, както и всичките предходни за 2018 г., за показателите олово, кадмий, никел, цинк, живак, цианид показват, че няма превишение на нормите. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов. Той и кметът на Община Кюстендил Петър Паунов дадоха информация за това какво са предприели държавата и местната власт до момента с евентуално замърсяване на река Драговищица в сръбския участък. Димов отбеляза, че тази сутрин се е срещнал по тази тема и с премиера Бойко Борисов.
Правени са и две извънредни замервания на арсен, цинк, мед, желязо и манган, които също са под нормите, каза Димов. Той отбеляза, че от 2016 г. се правят ежемесечно изследвания на над 59 показателя на качеството на водата и до момента няма превишаване на нормите в българският участък.
Министърът посочи, че те следят много внимателно ситуацията с реката не само в българския участък, но търсят информация и за положението в сръбския участък, понеже в района живее голяма българска общност.
Димов отбеляза, че сръбската страна работи по проект за изграждане на пилотна инсталация за извличане на мед и цинк от полиметални руди. Българската страна е била уведомена за него от Сърбия на 22 август 2016 г. През октомври 2016 г. МОСВ е поискало да бъде включено в процедурата по ОВОС в трансграничен контекст. Тогава не са получили отговор от сръбската страна. От българска страна е направена нота до сръбското правителство с искане за информация за качеството на водите в сръбската община Драговищица и за осъществяваните там дейности. Димов отбеляза, че очакванията му са да се получи някаква информация в началото на следващата година.
Министърът посочи, че проблемът е повдигнат и в Европейския парламент, където евродепутатът Ангел Джамбазки е сезирал еврокомисаря по околна среда Кармену Вела. Вела е поел ангажимент през март 2019 г., когато ще е политическият дебат "ЕС - Сърбия", да постави този въпрос пред сръбската страна.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов посочи, че те работят с партньорите си от Община Босилеград, за да получават непрекъсната информация за състоянието на водата в река Караманичка, малък приток на Длъбинска река, която се влива в река Драговищица. По думите на Паунов този приток е твърде малък и не може да даде сериозно екологично отражение, но има моменти, в които са подавани тревожни сигнали. От българска страна в района се реагира незабавно и дори при най-малкото притеснително отклонение, каза Паунов.
Противоепидемичните мерки в Кюстендилска област са отменени от днес, 6 февруари. Те бяха въведени със заповед на директора на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков и бяха в сила от 29 януари до 5 вевруари. Причината е в значителния спад на заболеваемостта от грип и остри респораторни заболявания. За периода от 29 януари до 4 февруари случаите са били..
Мъжът, който се беше барикадирал въоръжен в дома си в Благоевград, предаде доброволно пистолета и допусна полицията и специалисти-психолози да влязат в жилището. Сигналът за въоръжен мъж, който се е барикадирал в семейния апартамент, е подаден рано сутринта от съпругата му , която признала, че в жилището се намира и нейния законно притежаван..
Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена демонстрация..
РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”. Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..
Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..
Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала. Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа.