„Проверки ще има в цялата област. Те се извършват ежегодно в продължение на цялата година. Започваме сега, защото започна цъфтежът на пролетните цветя. Забранени за бране и продажба са някои видове кокичета, минзухари, иглики, перуники и синчец. Събирането от естествените им находища би довело до тяхното унищожаване. Други растения, като пролетната циклама и орхидеите, са под защита и на Вашингтонската конвенция“, каза Красимир Гроздилов - експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград. По думите му в последните години все по-рядко се срещат нарушения, защото тези пролетни цветя са много нетрайни и трудни за събиране. Най-честите нарушения са свързани със зелените украси в букетите.
Първите проверки днес бяха извършени в Благоевград. Нарушения не бяха констатирани.
Експертите по биологично разнообразие напомнят, че е незаконно да се продават малки букетчета или части от защитени растения за украса на букети, направени с видове от дивата природа. При констатирани нарушения се налагат глоби – на физически лица от 100 до 5000 лева, а на юридически – от 500 до 10 000 лева.
От 30 януари 2019 г. е в сила заповедта на министъра на околната среда и водите, с която се определя специален режим на опазване и ползване на лечебните растения през 2019 г. Той се прилага за видове с трайна тенденция за намаляване и заплаха за естественото им разпространение в природата. Със заповедта се забранява събирането на билки от 24 вида лечебни растения от естествените им находища в цялата страна. Сред тях са лечебната дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, бял риган, момина сълза, лечебна ружа и др. Някои от тях лесно се култивират и могат да бъдат отглеждани за търговски цели, но е забранено да се събират от находищата им в дивата природа. Тези забрани не включват количествата, събирани за лични нужди.
Изключение и тази година е наричаният с различни имена чай – мурсалски, пирински или алиботушки (Sideritis scardica Grisb.), който е забранен за бране дори за лични нужди на територията на цялата страна. Забраната за бране на лечебното растение за стопански и за лични нужди е с цел да се възстановят находищата му в природата. Мурсалският чай се култивира лесно и е разпространен почти във всички частни дворове на селищата около неговото естествено разпространение. Има много научни доказателства, че лечебните качества на култивираните екземпляри от това растение са еднакви с тези на растящите в дивата природа.
„Благодарение на проект на БАН в района на Благоевград има ниви с култивиран пирински чай. Производителите са в района на Гоце Делчев и Хаджидимово, където условията на билката са близки до естествените“, каза за Радио Благоевград Галина Цветкова – експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград.
За осми пореден път депутатите гласуваха за председател на НС и отново решението или липсата на такова ще стане ясно на балотаж. Новото е, че на балотаж ще отидат двамата доценти - Силви Кирилов и Наталия Киселова. Борислав Гуцанов от "БСП Обединена левица" се обяви за авторитетен вариант за излизане от кризата: "Ние предлагаме авторитетен вариант..
Световният ден за борба със СПИН, който е на 1 декември, бе отбелязан в аванс днес от ученици от Седмо средно училище „Кузман Шапкарев“. Събитието се организира от Регионалната здравна инспекция и Отдел „Заемна за възрастни“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Благоевград. Най-напред младежите разгънаха червената лента – символ на..
Председателят на Общински съвет – Благоевград, Антоанета Богданова, беше избрана за делегат на Общото събрание на Националното сдружение на общините в България. Като неин заместник съветниците посочиха Ана Мозурска. Гергана Муртова беше избрана за заместник-председател на местния парламент на мястото на Давид Петров от ГЕРБ, който се оттегли тъй..
По-високи данък сгради и данък върху МПС ще плащат перничани с подготвяните промени в Наредбата за определянето на местните данъци и такси. Повишението на двата налога ще доведе до ръст на постъпленията в общинската хазна с около 3 млн. лв. Такса смет остава непроменена. 2. 5 промила е данъкът върху недвижими имоти в Перник. С планираното..
Информационна среща за иновативни биоразградими опаковки ще се проведе в Благоевград. На нея може да се запознаете с интересни варианти за опаковки, които се използват масово в ежедневието и са 100% компостируеми, изработени от захарна тръстика, картофено и царевично нишесте. Те пестят време и ресурси на фирмите, чиято дейност е свързана..
От неделя (1 декември) до края на февруари, в София влиза в сила отново т. нар. нискоемисионна зона. Тя се отнася за “малкия ринг” – карето между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Скобелев”, “Сливница” и ул. “Опълченска”. Забранено е влизането на автомобили от нулева (без екостандарт), първа и втора екокатегория. Ограниченията ще засегнат..
Кметът на Община Банско Стойчо Баненски проведе неофициална приятелска среща с посланика на САЩ Кенет Мертен и съпругата му Сюзън. В непринуден разговор бяха обсъдени развитието и перспективите на Банско. Посланик Мертен сподели, че не за първи път посещава града и винаги идва в Банско с удоволствие. Кметът и екипът му - зам.-кмет Георги..