„Проверки ще има в цялата област. Те се извършват ежегодно в продължение на цялата година. Започваме сега, защото започна цъфтежът на пролетните цветя. Забранени за бране и продажба са някои видове кокичета, минзухари, иглики, перуники и синчец. Събирането от естествените им находища би довело до тяхното унищожаване. Други растения, като пролетната циклама и орхидеите, са под защита и на Вашингтонската конвенция“, каза Красимир Гроздилов - експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград. По думите му в последните години все по-рядко се срещат нарушения, защото тези пролетни цветя са много нетрайни и трудни за събиране. Най-честите нарушения са свързани със зелените украси в букетите.
Първите проверки днес бяха извършени в Благоевград. Нарушения не бяха констатирани.
Експертите по биологично разнообразие напомнят, че е незаконно да се продават малки букетчета или части от защитени растения за украса на букети, направени с видове от дивата природа. При констатирани нарушения се налагат глоби – на физически лица от 100 до 5000 лева, а на юридически – от 500 до 10 000 лева.
От 30 януари 2019 г. е в сила заповедта на министъра на околната среда и водите, с която се определя специален режим на опазване и ползване на лечебните растения през 2019 г. Той се прилага за видове с трайна тенденция за намаляване и заплаха за естественото им разпространение в природата. Със заповедта се забранява събирането на билки от 24 вида лечебни растения от естествените им находища в цялата страна. Сред тях са лечебната дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, бял риган, момина сълза, лечебна ружа и др. Някои от тях лесно се култивират и могат да бъдат отглеждани за търговски цели, но е забранено да се събират от находищата им в дивата природа. Тези забрани не включват количествата, събирани за лични нужди.
Изключение и тази година е наричаният с различни имена чай – мурсалски, пирински или алиботушки (Sideritis scardica Grisb.), който е забранен за бране дори за лични нужди на територията на цялата страна. Забраната за бране на лечебното растение за стопански и за лични нужди е с цел да се възстановят находищата му в природата. Мурсалският чай се култивира лесно и е разпространен почти във всички частни дворове на селищата около неговото естествено разпространение. Има много научни доказателства, че лечебните качества на култивираните екземпляри от това растение са еднакви с тези на растящите в дивата природа.
„Благодарение на проект на БАН в района на Благоевград има ниви с култивиран пирински чай. Производителите са в района на Гоце Делчев и Хаджидимово, където условията на билката са близки до естествените“, каза за Радио Благоевград Галина Цветкова – експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Благоевград.
След изминалата начална седмица от подготовката, от днес играчите на Пирин ще се готвят под режим. Пиринци ще лагеруват в клубния кампус през дните, когато заниманията са двуразови. Въпреки тежките условия след натрупалия сняг, "орлетата" продължават заниманията, като сутрини се набляга на фитнеса, а следобед се водят упражненията с топка. Към..
Над 20 чуждестранни групи ще вземат участие в Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва”, който ще се проведе от 24 до 26 януари в Перник. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Испания, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Португалия, Румъния и др. ще се включат в маскарадните дефилета и ще внесат допълнителен колорит в най-..
На 16 януари (четвъртък) от 18:00 часа в Пенсионерския клуб в квартал „Грамада“ ще се проведе информационна среща, организирана от община Благоевград. Събитието е част от инициативите за подобряване на качеството на въздуха и е насочено към жителите, които искат да заменят старите си отоплителни уреди с екологични алтернативи. На срещата..
От Националната здравноосигурителна каса предупреждават за поредни опити телефонни измамници да изнудват възрастни хора, като се представят за служители на институцията. Те се обаждат на стационарни телефони и използват познатата схема - искане на пари за скъпи операции на пострадал близък или роднина. От Здравната каса се обръщат към хората да бъдат..
Лоши са атмосферните условия за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст, предаде БТА. В сила е най-висока степен на лавинна опасност поради обилните снеговалежи през последните дни. -12 градуса и 120 см сняг на Пампорово Облачно и мъгливо е. Температурите са отрицателни и са между -10° до -15°. На някои места..
Двама починали мъже са открити в къща в кюстендилското село Багренци. От полицията информират ,че сигналът е подаден от кюстендилец, който съобщил, че няма връзка със своя брат. Отишлите на място полицаи са открили 55-годишния мъж в помещение на първия етаж, а на втория етаж е намерен мъртъв негов съселянин. Няма следи от насилие. Причината за..
По традиция на 21 януари в община Разлог се празнува един от най-големите традиционни народни празници – Бабинден. Денят е ден за отдаване на почит и уважение към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките и ден за преклонение пред акушерите и посрещането на новия живот. В домовете на повече от сто семейства от Разлог, Баня, Бачево, Горно..