В ЮЗУ „Неофит Рилски“ бяха представени междинните резултати от работата по гръцко-българския проект „План за развитие на социалното предприемачество“. Основните цели на изследователския екип са да се създадат по-добри условия за развитие на социалното предприемачество в региона.
„До момента е изготвен актуален анализ, който показва каква е ситуацията в област Благоевград по отношение на ресурсите, условията и развитието на социалното предприемачество.“ Това каза за Радио Благоевград доц. Мария Вълкова, координатор на проекта.
„За съжаление резултатите от анализа не са блестящи. Има много проблеми, които трябва да бъдат решени, за да се създаде устойчива среда за развитие. Законът за социалното предприемачество, който е в сила от няколко дни, е една от стъпките в правилната посока.“
Доц. Вълкова допълни, че социалното предприемачество и социалната икономика трябва да бъдат разглеждани в по-широка рамка.
„Не трябва да се гледа на тях само като дейности за осигуряване на работа на хората от целевите групи или предоставянето на здравни услуги. Активно трябва да участва изкуството, културата, туризъм, образование, защото създаването на подходяща среда за развитие, предполага критична маса от мотивирани хора, които да усещат социалните проблеми на хората и да се ангажират с решаването им.“
Проектът „План за развитие на социалното предприемачество“ ще приключи през октомври, когато ще бъдат представени обобщените резултати. В рамките на проекта са предвидени модули, в които да се обучават желаещи да се занимават със социално предприемачество.
Утре /11 март/ от 11 часа в централния пернишки храм "Св. Иван Рилски" ще бъде отслужена панихида в памет на починалата преди дни Мария Бонева. Тя е един от създателите на СДС в Перник и нейната дейност за демократичните промени се помни от привържениците на синята идея. Последно Бонева е работила към дирекция "Архив" в Комисията по досиетата. Поклон..
82 години от спасяване на българските евреи бяха отбелязани днес в Дупница. Да отдадат почит към жертвите на Холокоста, пред паметника на Димитър Икономов в Градската градина, се събраха членове на организация “Шалом, общински служители, граждани. Присъстваха представители на Комисията за защита от дискриминация, депутати, ученици от гимназията по..
Днес ще бъдат пуснати в продажба билетите за Мача на звездите. Възстановеното след 5-годишно прекъсване събитие ще се състои на 23 март от 16 часа в зала „Борис Гюдеров” в Перник. Организаторите приканват зрителите да заемат местата си 30- 40 минути по- рано от обявения час. 12 000 лв. е наградният фонд, като награди ще има и за играчите, и за..
Изборните книжа от 154 секции от 13 общини в област Благоевград са предадени на Конституционния съд за проверка от вещи лица. В четири от случаите са констатирани отчетени нулеви резултати в протоколите. Във връзка с искането на Конституционния съд по жалбите за резултатите от последните парламентарни избори областният управител на Благоевград Георги..
Конфронтацията на Русия със САЩ и НАТО ще продължи. Русия ще запази своите амбициозни цели за поддържане на военен паритет със западните държави. Това е записано в оценката на средата за сигурност в приета преди дни от кабинета отбранителна стратегия. Стратегията говори е за прилагане мерки за засилване на гражданската подготовка. Според документа..
Моторист е загинал на пътя Батановци - Ярджиловци, съобщи регионалният говорител на МВР в Перник Венцислав Алексов. Тежкото пътнотранспортно произшествие е станало в късния следобед вчера на разклона за село Богдановдол. Ударили са се мотоциклет, управляван от 20- годишен младеж от Радомир и лек автомобил, шофиран от 19-годишен жител на село Драгичево...
Община Кюстендил започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на миналата година стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче, а две други нейни връстнички бяха ранени. Екипът работи и почивните дни. Граждани протестираха срещу бездействието на институциите до пътя Кюстендил-ГКПП-Гюешево Поставянето..