Международна конференция "Културата, наследството и туризмът като фактори за устойчиво развитие на малките и средни градове: Eвропейската перспектива", се провежда в Благоевград. Организатори на научния форум са ЮЗУ "Неофит Рилски", съвместно с Българската социологическа асоциация и Община Благоевград.
Oсновната цел на конференцията е да обедини национални и чуждестранни изследователи, за да дискутират възможните стратегии и подходи за съживяването на малките градове.
Доц. Светлана Христова е координатор на конференцията и според нея живеем във време, в което културата се превръща в бизнес за градовете. Тя обаче отчете, че България има да наваксва много в тази посока.
„Поканихме експерти от цяла Европа, за да споделят добри практики за съживяването на малките населени места. Това е голям проблем в нашата страна. За 2017 година са отчетени 164 напълно обезлюдени и опустели селища. Изключително важно е, възможно най-бързо да изработим една дългосрочна стратегия с акцент поставен върху развитието на малките градове. Именно те се оказват гръбнак на икономиката, културата и цялостния облик на една държава. В малките ни градове има изключителни културни наследства, но те остават извън полезрението на туристите.“
Доц. Христова допълни, че в края на конференцията ще бъде формирана международна изследователска група, която да картографира състоянието на градовете в Европа.
„Идеята е тази група да подава информацията до политиците, до държавната и местната власт, за да бъдат наясно какво е състоянието на малките населени места и как то може да бъде променено и подобрено.“
Проф. Румяна Стоилова, която е председател на Българската социологическа асоциация каза, че в рамките на конференцията ще бъде разглеждана връзката между развитието на малките и средни градове и различията, които наблюдаваме в тези градове.
„Различия по възраст на хората, етнос, религия, образование. Културата е един от начините всички тези различни общности, които живеят в градовете да бъдат заедно – да потребяват и да създават култура. По този начин малките и средните градове придобиват друг облик и се развиват.“
Конференцията ще продължи до 31 май.
Над 280 бебета са се родили в общинската болница в Разлог през 2024 година и тази тенденция се запазва през последните години. Традицията на този ден повелява всички баби на дечица до 1 година, да се съберат. Всички лекари и акушерки в разложката болница бяха уважени с традиционния ритуал и възнаградени с благодарност и символни дарове, сред..
Агенция „Пътна инфраструктура“ и Община Кюстендил съвместно ще работят по поставяне на предпазна мрежа на пътя Кюстендил - София в района на с. Ябълково. Решението е взето след проведена работна среща между инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на АПИ, кмета на Кюстендил Огнян Атанасов и обласния управител Александър Пандурски. АПИ ще..
Учениците в община Перник няма да учат на 24 януари. Денят е обявен за неучебен заради 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва”. Един от акцентите в програмата на фестивала е младежката "Сурвакариада", в която участват ученици от пернишките училища. Близо 1500 ученици от 22 училища в община Перник ще вземат участие в най- мащабното..
В Деня на родилната помощ кметът Методи Байкушев посети Акушеро-гинекологичното отделение в Многопрофилна болница за активно лечение – Благоевград. Той изказа своята благодарност към медиците за техния труд, професионализъм и отдаденост към една от най-важните мисии, а именно раждането на нов живот. „Вашето дело е свято. Чудото на живота се..
Денят на родилната помощ бе отбелязан днес тържествено в Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ „Иван Скендеров“ в гр. Гоце Делчев. Ръководството на община Гоце Делчев в лицето на заместник-кмета Богдан Боцев поздрави лично всички работещи в отделението с професионалния им празник. „Благодаря ви за всеотдайността и грижите, защото благодарение на вас..
В Пенсионерския клуб на квартал „Еленово“ в Благоевград се проведе информационна среща, организирана от Община Благоевград. Основната тема на събитието бе представянето на възможностите за безплатна подмяна на старите отоплителни уреди на твърдо гориво с екологични алтернативи. Жителите на квартала активно участваха в дискусията,..
Парков кът в старинен стил изградиха край река Струма в земенското село Жабляно. Проектът е реализиран с финансова помощ от ПУДООС по програма "Чиста околна среда" и с подкрепата на Община Земен. В парковото пространство е изграден навес, който напомня за старите селски домове и конструктивно наподобява скелет на стара къща плетарка. В композицията има..