Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атракционен влак с парен локомотив и вагон от „Корона експрес” ще пътува между София и Кюстендил

Атракционен влак с парен локомотив и вагон от царската композиция "Корона експрес" ще пътува на 12 октомври /събота/ по маршрута София – Кюстендил и обратно, съобщиха от БДЖ. Ретро пътуването се организира по повод отбелязването на 110 години от пускането в експлоатация на ж.п.- линията Радомир – Земен – Кюстендил. Събитието се прави по покана на инициативен комитет, създаден за честването на годишнината, и се реализира от "БДЖ – Пътнически превози" ЕООД.

Като последно атракционно пътуване за 2019 г., в композицията е включен личния вагон-салон на цар Борис III. Специално прикаченият вагон ще пътува за първи път тази година като атракция, а по време на движение всички желаещи ще могат да го разгледат, съпроводени от гид, който ще ги запознае с любопитни факти. Ретро влакът ще бъде теглен от парния локомотив № 01.23.

Атракционният влак ще потегли от Централна гара София в 8.30 часа и ще пристигне на гара Кюстендил в 12.40 часа. По време на празничното пътуване на гарите Радомир, Земен и Кюстендил влакът ще престои, за да могат пътуващите и посетители да се насладят на  организираните официални тържества. 

В обратната посока композицията ще замине от гара Кюстендил в 13.50 часа. Освен това на Централна гара София, както и в Кюстендил и Радомир ще се представят изложби с фотографии и материали за линията.   

Децата до 7-годишна възраст ще пътуват безплатно без да ползват отделно седящо място, като при купуването на билети е необходим документ, удостоверяващ тяхната възраст.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жена от Дупница занесе пари на телефонни измамници в Букурещ

Възрастна жена е предала на телефонни изманици сумата от 18 500 лв. и 20 грама златни накити. 81-годишната жена от Дупница била въведена в заблуждение, че помага на службите. На измамената жена било обяснено, че след като службите си свършат работата, служител на Вътрешна сигурност от МВР ще върне парите и ценностите на сина й. Жената предала част от..

публикувано на 30.07.25 в 13:21

Отменят музикалната част от събора на Попови ливади в знак на съпричастност

Поради усложнената обстановка и бушуващия пожар в Пирин планина, Община Гоце Делчев изразява своята съпричастност към случващото се и отменя музикалната част от програмата на Традиционния събор по повод 122 години от избухване на Илинденско-Преображенското въстание. Годишнината ще бъде почетена с официална програма пред паметника на Гоце Делчев в..

публикувано на 30.07.25 в 12:23

Над 40 сгради са засегнати от пожара в Трънско

Изгасен е пожарът в Трънско, каза кметът Цветислава Цветкова. Обявеното бедствено положение в засегнатите от огъня населени места все още не е отменено. Най-вероятно то ще остане в сила до петък. Още няколко дни ще продължат и дежурствата на място на пожарникари, полицаи и горски служители. Вече е възстановено електрозахранването в най-пострадалото от..

публикувано на 30.07.25 в 11:58

Хора от Трънско на протеста за незабавна летателна техника срещу пожарите

Хора от Трънско и членове на Трънското туристическо дружество ще вземат участие в протеста „За незабавна летателна техника срещу пожарите и право на природа”, който се организира в два поредни дни- 30 и 31 юли, на площад „Независимост” в София, съобщи Румяна Боянова - член на Управителния съвет на Трънското туристическо дружество. Инициативата е на..

публикувано на 30.07.25 в 10:17

Поетапно хора от Плоски ще бъдат допускани в домовете си, за да нахранят животните

Поетапно хора от Плоски ще бъдат допускани в домовете си и оборите, за да нахранят животните, съобщиха от полицията в Благоевград. Създадена е организация от местните органи на реда, според която по няколко жители ще им бъде позволявано да влизат в селото и да се грижат за своя добитък. После отново ще бъдат изтегляни организирано към местата, където..

публикувано на 30.07.25 в 10:14

Ураганният вятър в района на Илинденци попречи за овладяването на пожара

Шести ден бушува пожар в Пирин, който засегна общините Сандански, Струмяни и Кресна. "Снощи след 19 часа започна да духа силен ураганен вятър, който попречи на работата на стотиците пожарникари, горски и доброволци да се справят с огнената стихия. Наложи се евакуацията на жителите на село Плоски. Направена беше организация  и около 300 души от..

публикувано на 30.07.25 в 09:01

Село Плоски оцеля

Село Плоски оцеля, но остава затворено след снощната евакуация на местните жители, заради опасността от приближаващия огън. Засега селото е спасено, на входа се събират местни жители, които искат да си видят къщите и домашните животни. Тежка миризма се носи на изгоряло, запрашаването е много силно. Припомняме, че снощи около 23.30 часа..

публикувано на 30.07.25 в 07:19