Днес, до 14 часа, нивата на финия прах, измерени като средночасови концентрации от автоматичната станция за качество на въздуха в Благоевград, са между 48 и 147 микрограма на кубичен метър. Причината за високите нива е липсата на вятър, намалената видимост и температурната инверсия, което пречи на разсейване на емисиите на прах и всички други замърсители. През изтеклото денонощие, условията бяха сходни на днешните, а средноденонощната концентрация на финия прах на 9 декември - 82 микрограма кубичен метър, или около 1,6 пъти над праговата стойност за средно денонощна норма. Това е единственият показател, по който регистрираме превишения, но те не са рекордни като стойност, нито толкова много на брой. Това каза за Радио Благоевград Александър Гошев, главен експерт в дирекция "Превантивна дейност" РИОСВ – Благоевград. „Нека си спомним, че доскоро се радвахме на сравнително топло и динамично есенно време. Активния отоплителен сезон започна преди около две-три седмици, което определя все още малкия брой дни с превишения на нормите за фини прахови частици“, уточни Александър Гошев.
Ако сравним само периода от началото на месец октомври до момента, тази година са регистрирани 10, а през 2018 г – 24 превишенияна СДН за фини прахови частици. Броят на превишенията от началото на 2019 година до момента е 28, а засъщия период през 2018 година, превишенията са били 59. Освен, че имат сезонна (зимна) обусловеност, превишенията през годините зависят не само от реалното замърсяване на въздуха в града, а преди всички от атмосферната циркулация през всеки отоплителен сезон.
Станцията за качество на въздуха в Благоевград работи в непрекъснат режим от 2008 година и измерва 8 показатели за качество на въздуха, както и стандартен набор от метеорологични параметри.
От май 2019 г. функционира специална платформа на Изпълнителна агенция по околната среда http://eea.government.bg/kav/ , която дава информация в реално време от общо 31 официални стационарни станции за КАВ в страната.
Обични в Господа Иисуса Христа братя и сестри, православни християни в пределите на богоспасяемата Неврокопска епархия, Ангелското славословие, което ознаменува раждането на „ Младенец(а) повит, лежащ в ясли ” (Лука 2:12), „ Който е Христос Господ ” (Лука 2:11) непрестанно звучи вече повече от две хилядолетия. Това е най-същественият момент в..
Пожелаваме ви здраве, сила и вдъхновение във всяко начинание! Нека във вашите домове и сърца винаги царят топлина, обич и спокойствие. Нека празникът донесе светлина и надежда, а новите дни бъдат изпълнени с успехи и радост. С най-сърдечни пожелания, Екипът на Радио Благоевград
Повече млади хора са се включили тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил, в помощ на хора в неравностойно положение, отчетоха от храма. Инициативата се провежда за втора поредна година и е под наслов "Подай ръка за Рождество Христово". Благотворителната кампания е насочена за подпомагане на възрастни хора и хора в неравностойно..
Нормално се осъществява движението в Кюстендилска област, няма усложнения на пътната обстановка. Всички пътища са проходими при зимни условия, казаха от Областното пътно управление. Снежна покривка има и по високите части в областта - по пътя за Рилския манастир и в Осоговската планина. Заснежен е и пътя за граничния контролно-пропускателен пункт..
По време на коледно-новогодишните празници – на 24, 25, 26 декември и на 1-ви януари, по улиците на Благоевград ще бъде без „синя зона“. За паркиране в „синята зона“ ще се заплаща само на 31 декември до 14 часа. В празничните дни, паркирането на места, обособени като синя зона в Сандански също ще бъде безплатно, информират от общинската..
Пазарният ден на Централния кооперативен пазар в Благоевград ще се проведе днес, на 24 декември, въпреки че е вторник, а не сряда. Решението касае откритата и покритата част, а целта е да се осигури възможност на гражданите да направят своите празнични покупки навреме. На 01.01.2025 г., който официално е обявен за почивен ден, пазарът ще бъде..
В Кюстендил беше представена изложбата от фотографския пленер "Босилеград преди и сега". Експозицията съдържа 40 пана, представящи мотиви и пейзажи от Босилеград и няколко босилеградски села. Фотографиите са дело на Асен Великов, Вихрен Георгиев и Владислав Чанев и са създадени по време на първия фотопленер в Босилеград, организиран от сдружение..