Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще доведе ли кризата до по-хуманна мода

В какъв свят ще се събудим след кризата? Вероятно цели сфери от живота ще претърпят кардинална промяна и ще се простим с голяма част от навиците си. Привичката да пазаруваме нови дрехи всеки нов сезон ще е от първите, които ще останат в миналото по ред причини.

Карантина на потреблението

"Коронавирусът предизвиква „карантина на консумацията“ и ще има дълбоко културно и икономическо въздействие. Хората ще трябва да свикнат да живеят с по-малко притежания и да пътуват по-рядко, тъй като вирусът нарушава глобалните вериги за доставки и транспортните мрежи." – тази прогноза на Ли Еделкорт доби популярност в последно време, предаде БНР.

Дали това не е прословутата възможност, която кризата предлага?

Големите брандове от Армани до Зара реорганизираха производството си и произвеждат маски и медицинско облекло, големите парфюмерийни гиганти – произвеждат дезинфектанти.

Това е безпрецедентно прекъсване на индустрии, които разчитаха на бързината на продажбите от сезон на сезон. Ясно е, че след отминаването на опасността, няма да се върнат напълно към предишните темпове на производство.

Преди фабриките, шиещи дрехи, да спрат, глобалната модна индустрия произвеждаше около 150 милиарда артикула годишно, цифра далеч надхвърляща потребностите на световното население от 7,9 милиарда души.

Според прогноза от 2017-а глобалната модна индустрия щеше да нарасне с 63% до 2030-а по предвиждания на "Глобал Фешън Адженда" и "Бостън Консултинг груп".

Кой знае как ще се промени това предвиждане сега, когато магазините са затворени, производствата спрени и веригите на доставка – нарушени.

Ясно е, че голяма цена ще бъде платена от работниците, които работят на надница, без здравни осигуровки или право на болничен.

Въпросът е какъв път ще поеме индустрията – една от най-замърсяващите – след кризата. Да се надяваме, че е невъзможно връщане към безконтролната свръхпродукция, струваща замърсяване и човешко нещастие.

Спрените производства дадоха възможност на Земята да си поеме въздух и днес идеята да поставим планетата преди индустриалния растеж вече не звучи така утопично.

Възможно е да се стигне до преминаване от глобално производство, разчитащо на сложни вериги на доставка до малка местна продукция, ориентирана към нуждите и потребностите на по-малки групи хора.

"Чакат ни несигурни, болезнени промени – казва Матилда Там, която преподава мода и икономика в Linnaeus University (университета Линей), в Швеция – Виждаме обаче, че в истински граничните ситуации, се налага човешкото поведение да претърпи промяна. Всъщност то вече се променя. 

Цикълът на производството на мода, заразил самата мода, е счупен. Време е да преосмислим как тази индустрия да продължи напред с повече респект към Земята, към здравето и благополучието на хората, работещи в нея и към крайния потребител.“

Източник Guardian



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Катастрофа край село Кремен

На второкласен път II-19 при разклона за с. Кремен е станало ПТП. Инцидентът е станал днес около 14:25 часа. По първоначална информация е между три леки автомобила. Трима души са тежко пострадали. Движението може да се осъществи покрай с. Кремен. Регулира се от полицейските служители на място, съобщиха от пресцентъра на полицията в..

публикувано на 20.08.24 в 15:18

Повишено внимание в района на Кресненското дефиле

Временно движението по път І-1 Благоевград – Кресна, от км 380 до км 396 в района на Кресненското дефиле се осъществява с повишено внимание поради монтаж на разделителни колчета. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като следват стриктно поставената сигнализация и указанията на сигналистите, призоваха от АПИ.

публикувано на 20.08.24 в 14:48

Мъж е починал на площада в Перник

Мъж е починал на площада в Перник пред очите на минувачите. Трагедията се е случила малко след 12.00 ч. Мъжът е бил с велосипед, когато му прилошало и паднал от него.  Притеснените граждани звъннали на тел. 112, но въпреки бързата реакция на пристигналия спешен екип, медиците само констатирали смъртта му.  Служители на ОДМВР извършват оглед. Няма видими..

публикувано на 20.08.24 в 14:16

Протест затвори пътя за Рилския манастир

Жителите на община Кочериново излязоха на протест днес на обяд. Причината е липсата на вода. От четири дни вече чешмите на хората са сухи, но авария няма и никой не ги е уведомил каква е причината за безводието. Недоволните блокираха пътя за Рилския манастир начело с кмета Станислав Горов. Той съобщи, че днес са получили писмо от „Кюстендилска..

публикувано на 20.08.24 в 12:43

Част от улица „Палма” в Перник ще бъде ремонтирана

Част от улица „Палма” в Перник, която години наред е била без асфалт, най-после ще бъде ремонтирана. Общината е обявила обществена поръчка, чиято прогнозна стойност е над 2 млн. лева. Участъкът, който ще бъде цялостно ремонтиран е с приблизителна дължина около 850 м. Улицата е без пътна настилка, като през годините многократно е насипвана с инертни..

публикувано на 20.08.24 в 12:37

Пожар изпепели 37 автомобила в пернишкия квартал "Църква"

37 автомобила, 28 от които нерегистрирани, са изорели при пожар в хале в пернишкия квартал "Църква". Причината за пожара е в процес на установяване. Най-вероятно става дума за умишлен палеж.  Сигналът е подаден тази нощ, около 01:30 ч. на тел. 112. Служители на полицията и три екипа огнеборци реагирали незабавно. Пожарникарите предприели локализиране..

публикувано на 20.08.24 в 12:26

Патриархът и кметът на Кочериново са обсъдили необходимостта от ремонт на местната църква

Българският патриарх Даниил и кметът на Кочериново Станислав Горов са обсъдили необходимостта от ремонт на църквата "Рождество Богородично" в Кочериново и нуждата от въвеждането на вероучение в училище. Патриарх Даниил е посетил Кочериново в събота преди първото си официално посещение в Рилския манастир, каза за БТА кметът Станислав Горов. На срещата е..

публикувано на 20.08.24 в 11:43