От 6-ти май до 24-ти май се проведе изложба конкурс „Историческа живопис“, която е първата такава изложба, провеждана в България през последните 30 години. В изложбата участваха художници от 5 държави – Русия, Казахстан, Германия, Украйна и България.
Целта на изложбата конкурс е да подпомогне живописци, които творят на историческа тематика и по-конкретно – антична и средновековна история, случила се по нашите земи.
Конкурсът се проведе в 2 етапа – избор на публиката и оценки от квалифицирано жури.
Проф. Маргарита Ваклинова, проф. Аксиния Джурова и доц. Николай Нинов бяха членове на журито, като техните оценки бяха равностойни с оценките на публиката. Първото място бе отредено за Мирослав Йотов с неговата картина "Прием при цар Симеон Велики“. Второ място е за Веселин Чакъров и картината му „Чудото с патриарх Евтимий“, на трето се нареди Дияна Брешкова с нейната картина на „Царица Ирина“.
Общият награден фонд е 13 000 лева, като суми от 10 000, 2 000 и 1 000 лева са наградите на победителите съответно на първо, второ и трето място.
Финалистът Мирослав Йотов разказва за картината „Прием при цар Симеон“, че е: „ Картина, която изобразява епохата до най-малки детайли. Целта на картината е да се покаже величието на цар Симеон, да се предаде визуално в пълния блясък обстановката на Велики Преслав, гостите които приема царя. Предал съм максимално автентично времето и обстановката, за да може да се усети духа на времето и епохата от зрителя, тъй като това е една част от историята, с която винаги сме се гордели като българи и исках отново да я припомня на народа ни. В картината заложих дълбок психологически разказ на всички присъстващи: различните персонажи на народи- гости на царя, царското семейство, придворните. По това време Симеон не само е бил равен на византийския император, но и повече от него и това величие съм пресъздал максимално достоверно с помощта на консултанти по епохата, за да остане за бъдещите поколения."
За избора на темата „Чудото с патриарх Евтимий“ художникът Веселин Чакъров, класиран на второ място споделя: „Нарисувах един мрачен епизод от българската история, когато пада столицата на Второ българско царство – Велико Търново. Патриархът e трябвало да бъде обезглавен, когато палачът вдигнал меча да отсече главата му, той се парализирал. Тогава османците решават той да не бъде убит, а изпратен в заточение. Пращат го в сегашния Бачковски манастир, където живее до края на дните си. За мен беше провокация това, че сюжетът предразполага към нещо доста мрачно, но носи емоционален заряд и послание за поколенията. Посланието, закодирано в цялата картина е, че винаги има надежда, патриарх Евтимий е символ на непреклонния български дух.“
Дияна Брешкова, която се нареди на 3-то място, сподели причината да избера да рисува царица Ирина: „ Царица Ирина Комнина втора жена на цар Иван Асен Втори.Тя е дъщеря й на епирския деспот Теодор Комнин пленен с цялото си семейство от българския цар.Тя е била много красива и силна жена и не остава незабелязана от българския владетел.Говори се ,че след смъртта на Иван Асен II тя става регент на сина им Михаил II и управлява от негово име.Това е накратко нейната история.Аз реших да я нарисувам ,защото търсех силен и впечатляващ женски образ в нашата история.Короната е рисувана по възстановка на оригинала на короната й.“
Организаторите от Исторически парк планират изложбата да се превърне в ежегодна инициатива, като са планували догодина наградният фонд да е бъде в двоен размер, за да може все повече да се подкрепят българските творци.
Видео от оценките и награждаването на участниците в изложба-конкурс „Историческа живопис“: https://bit.ly/2LXpegK
Нови класове за любителите на музикалното изкуство обяви НЧ „Св. Климент Охридски – 1922“ в Симитли. От тази година стартира обучение по акордеон с ръководител Денис Тодоров и клас по тамбура с ръководител Кирил Гегов. Интерес към обявените нови класове има, каза секретарят на читалището Димитринка Байракова. Любопитното е, че към момента желаещите да..
Продължава гасенето на пожара, който възникна вчера рано сутринта в района на сметището за битови отпадъци край с. Радловци, на няколко километра от град Кюстендил. От полицията в града казаха за Радио Благоевград, че на място работят екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското..
Намаляват случаите на грип и остри респираторни заболявания в област Перник след обявяването на грипната епидемия. Въведените с нея противоепидемични мерки са в сила от 30 януари до 9 февруари включително. По данни на РЗИ за периода от 27 януари до 2 февруари заболелите са 146 срещу 174 за предходната седмица, като заболеваемостта е 219 на 10 000 души..
Със заповед на кмета Васил Узунов от 10 февруари се променя графикът на водоподаване в Брезник и село Ноевци. Причината е в липсата на валежи, честите аварии и продължаващото намаляване на обема на язовир „Красава”, който захранва с питейна вода град Брезник и няколко села в общината. Съгласно новата разпоредба в делничните дни - от понеделник до..
153 години от рождението на патрона на града ще отбележат на 4 февруари 2025 г. в град Гоце Делчев. От 16.00 часа пред Дома на културата ще има музика, песни и танци с млади таланти от Гоце Делчев. В 17.00 часа пред паметника на Гоце Делчев на централния площад в града, ще бъдат положени венци и цветя в памет на Гоце Делчев. След това, от 18.00..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет, пише БНР. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени. Ученици – че се учат много ненужни неща. Да има промени в учебните програми настоява и директорът..
Георги Колевичин от Разлог с поредната успешна експедиция. Този път изкачи Каменния страж на Америка. Младият мъж от Разлог приключи успешно експедицията по изкачване на връх Аконкагуа (6962 м.) в Южна Америка. Величествен, мистичен и неземно красив, връх Аконкагуа издига огромната си снага почти на границата между Аржентина и Чили в..