51 са точките, включени в дневния ред на утрешното заседание на Общинския съвет в Благоевград. Ябълка на раздора се очаква да бъде точката за изменение на ОУП за изграждане на индустриална зона. Преди дни в социалната мрежа кметът инж. Румен Томов призова общинските съветници: „да спрат да правят политика на инат, крайно време е решенията им да са в полза на благоевградчани“. И още от написаното от градоначалника:
„На предстоящата сесия на Общински съвет следва да се разгледа решение за изменение на ОУП, решение чакано дълги години, решение продиктувано от нуждата в Благоевград да има индустриална зона и тя да е глътка въздух за колабиращата икономика. Ето защо останах озадачен от отрицателното становище на една от постоянните комисии. Нека не превръщаме Благоевград в заложник на лични и бизнес интереси и политически амбиции.“
По време на днешната пресконференция председателят на Общинския съвет Андон Тодоров бе категоричен, че по това предложение има груби нарушения. А заместникът му Евгени Бибов допълни: „Не ми се вярва точката да бъде приета. Става дума за три зони. Там, където общината иска да прави бизнес парк, е трудно изпълнимо. Не виждам защо първо трябва да променяме предназначението, после да изкупуваме имоти. Тъй като там повечето, да не кажа 90%, са частни имоти. Ако сменим предназначението, цената ще се вдигне три пъти. Това се очаква да бъде смесена многофункционална зона."
По думите на Андон Тодоров, за да се направи една такава зона, са необходими поне 5-6 години.
„Не искам хората да се заблуждават, че някой иска да направи индустриална зона, а Общинският съвет пречи. Процедурата е страшно дълга."
На утрешната сесия предстои да бъде гласувано намаляване на базовите наемни цени на пазара в областния център, с цел подкрепа за бизнеса след COVID-19.
„Имаше протестно писмо от хора, които стопанисват маси на пазара, че искат намаляне цените на наемите. Стигнахме до извода, че това трябва да се направи за тях. При всички положения ще бъдат намалени базовите цени, има предложение това да се случи дори с 30%“, каза Андон Тодоров.
„Идеята е да подпомогнем хората в това тежко положение, свързано с епидемията. Пазарите няма да работят на печалба, но няма да бъдат и на загуба. На тези хора дължим компенсация в последните 6 месеца, когато те плащаха наемите си съвестно. По-ниските цените ще бъдат в сила поне за шест месеца напред“, допълни зам.-председателят на ОбС-Благоевград Кирил Ваклинов.
След постъпило искане от жители на село Делвино общинските съветници ще гласуват населеното място да бъде с кметство, а не с наместник.
„Близо 600 са регистрираните български граждани с двойно гражданство. Преди време подобна беше ситуацията в село Дъбрава“, заяви Тодоров.
Двама благоевградчани предстои да получат звание „Почетен гражданин“. Това са Михаил Йорданов Цонев и посмъртно – художникът и педагог доц. Атанас Дафинов.Прекратяване на договора за концесия на Аквапарка в Благоевград – още една тема, която се следи с обществен интерес и ще бъде дискутирана на утрешното заседание.
„Закритият басейн е пълен с вода, а вътре се е превърнало в сборище на наркомани. Сградата е общоопасна, което означава, че всеки момент може да падне. Това е притегателно място, затова е спешно още утре да предприемем мерки за прекратяване на тази концесия. Има вероятност да влезем в съд, но по-добре да направим нещо, отколкото да не правим нищо“, каза Кирил Ваклинов.
На пресконференцията стана ясно, че се работи и по процедурите за изграждане на нови черкви в Благоевград – едната на пазара, другата – в района на бившата казарма. Около 500 кв. ще бъде тази при търговските площи, ще има пространство и за озеленяванe. Предвижда се паркингът да бъде запазен.
Храмът в района на казармата ще бъде по-голям. Предвижда се да бъдат отделени около 7-8 декара . „ПУП-а трябва вече да е готов. Дано не изпуснем някой срок, за да не си вземат терена от Военното министерство, заради непроменено предназначение и забавяне", каза още Евгени Бибов.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Елеонора Тахова:
81 години от бомбардировките над Дупница бяха отбелязани днес. На 4 януари 1944 година 30 самолета на англо-американските съюзници във Втората световна война, изсипват над града над 100 бомби. Загиват 61 души, над 40 са ранени, цели семейства са затрупани в домовете си. Разрушени са училище "Евлоги Георгиев", Земеделската банка, отчасти пощата,..
Пореден протест ще се проведе днес по обед в Кюстендил заради загиналото на пътя Кюстендил – София при село Ябълково 18-годишно момиче. Момичето загина, а други две бяха ранени, след сблъсък на лек автомобил във внезапно излезли на пътя коне. Недоволните от бездействието на властите настояват за спешни мерки за обезопасяване на участъка от пътя...
Сутринта и преди обяд дъжд ще вали в Горнотракийската низина и в Източна България. Валежите от запад на изток бързо ще спрат, облачността ще се разкъса и намалее и следобед над повечето райони ще бъде предимно слънчево. Минималните температури в повечето места ще бъдат между минус 2° и 3°, а максималните - между 2° и 7°.
Без конкретни отговори на дебата за пътната безопастност в Кюстендил Обществен дебат с участието на народни представители, общински съветници, представители на институции и граждани се състоя в Общинската администрация в Кюстендил. Поводът за него е катастрофата с внезапно излезли на пътното платно коне, която причини смъртта на 18-годишно момиче...
За 10 от одобрените за саниране в Благоевград многофамилни жилищни сгради по Етап I на Плана за възстановяване и устойчивост вече има сключени договори с Министерство на регионалното развитие и благоустройството. От Община Благоевград очакват всеки момент да получат покани от министерството за предоставяне на документи за сключване на договори..
Неделно училище към храм-паметник "Св. вмчк Георги Победоносец" ще бъде разкрито в Брезник, съобщи енорийският свещеник отец Михаил Станкович. Преди години той е преподавал "Религия" като свободно избираем предмет в Средното училище в Брезник по одобрена програма от Министерство на образованието и науката. 86 деца са посещавали обучението по религия..
Националният статистически институт обяви, че през 2024 година най-често срещаните имена в България са Георги и Мария. Виктория и Георги остават най-предпочитаните имена за новородените през 2024 година, показват данните на НСИ. На второ място са Мария и Александър, а на трето - София и Мартин. Статистиката сравнява данните и за популярността на..